Praca w Zabrzu — zobacz, jak szeroki wachlarz stanowisk i możliwości czeka na pracowników

fot. pexels

Jeszcze 20 lat temu w Zabrzu zatrudnienie można było znaleźć w zasadzie tylko na kopalni oraz w nielicznych przedsiębiorstwach stanowiących zaplecze dla górnictwa. Po restrukturyzacji i przejściowym skoku bezrobocia, Zabrze odzyskuje siły i ma ponownie wiele do zaoferowania osobom pragnącym pozostać w mieście i pracować w jego granicach. Sprawdź, jakie branże są najbardziej przyszłościowe i jak szukać pracy, aby znaleźć najlepsze oferty.

 

Jak wygląda rynek pracy w Zabrzu?

Zabrze postawiło na dywersyfikację branż – i był to bardzo słuszny krok. Poza przemysłem ciężkim ogromne znaczenie mają średni i mniejsi przedsiębiorcy, generujący liczne miejsca pracy, działający głównie w handlu detalicznym i hurtowym, w usługach, ale także w kulturze, sztuce i branży rozrywkowej.

Niewątpliwie ważnym impulsem do rozwoju miasta było udostępnianie do zwiedzania nieczynnej kopalni, na której terenie działają również obiekty gastronomiczne i noclegowe, a także odbywają się liczne wydarzenia artystyczne i festiwale, przyciągające nie tylko mieszkańców regionu, ale całej Polski, a nawet licznych gości zagranicznych.

Co to oznacza dla potencjalnych pracowników? Przede wszystkim możliwość znalezienia zatrudnienia niezależnie od posiadanego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. W Zabrzu potrzebni są zarówno niewykwalifikowani robotnicy fizyczni, jak i specjaliści z dyplomami studiów wyższych. Chłonność rynku pracy przekłada się na niskie bezrobocie, którego stopa w mieście wynosi 4,2% – a zatem o 0,8% mniej, niż średnia krajowa.

W których zawodach najłatwiej w Zabrzu o dobrą pracę?

W Zabrzu nie ma zawodów nadwyżkowych. To doskonała wiadomość – oznacza bowiem, że każdy chętny znajdzie zatrudnienie w swojej profesji. Oczywiście nie zawsze będzie to stanowisko doskonale płatne i odpowiadające oczekiwaniom pracownika – aby liczyć na naprawdę atrakcyjną ofertę, trzeba przyjrzeć się zawodom deficytowym.

A tych w Zabrzu jest sporo. Najpilniej poszukiwani są kierowcy autobusów miejskich, mechanicy samochodowi, blacharze i lakiernicy, a także pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni oraz wykwalifikowani piekarze.

fot. pexels

Poważny deficyt widoczny jest całej branży medycznej. Warunki pracodawcom mogą dyktować lekarze, masażyści, fizjoterapeuci, psychoterapeuci i psycholodzy. Kryzys dotknął wyraźnie edukację – brakuje nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów, w szkołach każdego typu, nawet w podmiotach niepublicznych. Rąk do pracy potrzebuje budowlanka i wykończeniówka, a także gastronomia i branża beauty. Spośród pracowników elektrycznych największe szanse na szybkie zatrudnienie mają elektrycy, kierowcy ciężarówek, operatorzy ciężkiego sprzętu i maszyn i opiekunowie osób starszych. Wśród najpilniej poszukiwanych pracowników umysłowych znajdują się księgowi, administratorzy i projektanci baz danych, testerzy oprogramowania i automatycy procesów przemysłowych.

Jak szukać pracy w Zabrzu?

Pracy warto szukać przede wszystkim za pośrednictwem specjalistycznych serwisów, takich jak GoWork.pl. Codziennie aktualizowane oferty można filtrować pod kątem kilkunastu zmiennych, dzięki czemu otrzymujesz tylko precyzyjnie dopasowane ogłoszenia – np. ograniczone geograficznie do terenu samego miasta albo obejmujące wyłącznie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

System ocen pracodawców przez pracowników dostarcza przydatnych informacji – np. o kulturze organizacyjnej firmy, podejściu do pracownika czy systemie premiowania.