I stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju. Wszelkie nietypowe zdarzenia należy zgłaszać policji

Przez najbliższe kilka dni, od czwartku, służby będą w stanie szczególnej czujności, a mieszkańcy powinni reagować widząc potencjalne źródła zagrożenia, również te, pojawiające się w cyberprzestrzeni.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie pozostałych województw.

Stopień alarmowy obowiązuje od czwartku, 23 stycznia do środy, 29 stycznia.

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny i jest związane z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia KL Auchwitz-Birkenau.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na terenie woj. śląskiego obowiązuje stopień alarmowy ALFA, który jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia.

Mogą to być na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

(żms)/CRG Gliwice
fot. KMP Zabrze