Zmiana systemu opłat na autostradach. Koniec szlabanów, przejazd tylko za opłatą w aplikacji

Od środy, 1 grudnia, na dwóch odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, na bramkach wjazdowych i wyjazdowych nie będzie już szlabanów, dzięki czemu powinny zniknąć uciążliwe zatory. To tyle plusów.

Niestety, nie będzie też możliwości dotychczasowego, manualnego zakupu biletów przy bramkach, co zwłaszcza na początku może wywołać spory chaos.

e-TOLL zamiast inkasenta

Od 1 grudnia zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinakach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Gliwice Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL całkowicie zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.


Oznacza to, że od najbliższej środy za przejazd nie zapłacisz już u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupując e-bilet autostradowy, przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

Zanim 1 grudnia wyruszysz w trasę odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Gliwice Sośnica wybierz metodę płatności. Za przejazd będziesz mógł zapłacić kupując e-bilet autostradowy lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL i kompatybilnych z systemem e-TOLL urządzeń OBU i ZSL.

E-bilet autostradowy

Ministerstwo Finansów zapewnia, że to wygodna forma opłacania przejazdu dla kierowców samochodów osobowych i motocykli, bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL czy nabywania urządzeń pokładowych. Na razie trudno to jednak zweryfikować, bo w chwili publikacji tego tekstu (sobota), aplikacja wciąż nie jest dostępna w sklepie Google Play. Z opisu na stronie rządowej wynika, że rzeczywiście może być wygodniej niż przy zbierającej fatalne opinie aplikacji e-TOLL, ale to niekoniecznie oznacza, że będzie wygodnie.

Po instalacji aplikacji trzeba będzie wybrać autostradę, po której planujesz się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław – Gliwice Sośnica), później wprowadzić dane pojazdu (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji). Ale to nie koniec. Trzeba będzie wypełnić szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży). Potem już tylko dokonać płatności za przejazd (wybierz metodę płatności i dokonaj jej autoryzacji).

Bilet autostradowy na szczęście będzie można też kupić w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), m.in. w chwalonej przez użytkowników AutoPay.

Aplikację e-TOLL PL BILET ma być dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji ruszy od 1 grudnia.

E-bilet autostradowy można będzie oczywiście kupić z wyprzedzeniem (niekoniecznie przed wjazdem na autostradę) jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, którym planujesz jechać, odcinek autostrady, który planujesz pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Bilet papierowy

Pozostanie jeszcze zakup w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS, gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl. Prawdopodobnie będą to stacje paliw.

Aplikacja e-TOLL PL i urządzenia pokładowe

Od 24 czerwca br. opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Gliwice Sośnica możesz wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać z w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL musisz zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymasz identyfikator biznesowy urządzenia, podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK). W aplikacji e-TOLL PL wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie musisz z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych twojego pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Niestety, aplikacja e-TOLL wśród kierowców, którzy próbowali ją zainstalować zbiera fatalne opinie. Wystarczy wspomnieć, że w sklepie Google Play otrzymała ocenę 1,3 (w skali od 1 do 5) na podstawie 4 tysięcy opinii użytkowników. Kierowcy krytykują zbyt skomplikowany proces rejestracji, absurdalnie rozbudowaną ilość informacji, które trzeba przekazać, brak intuicyjności. Do tego wszystkiego aplikacja wymaga ciągłego monitorowania (w czasie jazdy!!!) co samo w sobie rodzi pytania czy jej użytkowanie jest bezpieczne.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą wykorzystując urządzenia OBU i ZSL dopuszczone do systemu e-TOLL. Jeżeli masz w samochodzie zainstalowane takie urządzenie sprawdź czy jest ono zintegrowane z systemem e-TOLL. Więcej informacji o urządzeniach GPS znajdziesz na stronie etoll.gov.pl

Odcinek gliwicki pozostanie bezpłatny

Dla kierowców pojazdów lekkich, na odcinku autostrady A4 Wrocław-Gliwice Sośnica przejazd obwodnicą Gliwic (Kleszczów – Żernica) jest bezpłatny – nie ma konieczności pobrania biletu oraz korzystania z aplikacji e-TOLL PL na pasach dedykowanych dla e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Gliwice Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności przy przejeździe przez te fragmenty autostrad.

Kara za brak biletu jest dotkliwa, wynosi aż 500 zł. Kontrolą opłat zajmie się flota 102 radiowozów, które mają specjalne zestawy kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Ich rozpoznanie w systemie umożliwi sprawdzenie, czy kierowca danego pojazdu uiścił opłatę. Funkcjonariusze mogą przeprowadzać kontrole w trakcie jazdy, bez potrzeby zatrzymywania się.

(emef /gov.pl)
fot. M. Baranowski/UM Gliwice