Zabrze ma zaplecze dla inwestycji startupów medycznych. Pierwsze spotkania w listopadzie i grudniu


W Zabrzu ma powstać ekosystem startupów w dziedzinie medycyny. Zapowiedziała to prezydent miasta podczas czwartkowego panelu “MedTech – startupy i biznes – w Zabrzańskiej Dolinie Medycznej” na 9. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Wystąpienia ekspertów dotyczyły startupów i biznesu medycznego w Zabrzańskiej Dolinie Medycznej. Ze względu na już istniejące zaplecze edukacyjne, naukowe, badawcze, usługowe i biznesowe w Zabrzu, miasto chce dodać do tej grupy również startupy.

Pod nazwą Startup City Zabrze Urząd Miejski w Zabrzu będzie prowadził działania skierowane do startupów, inwestorów, mentorów, biznesu i specjalistów od zagadnień medycznych zainteresowanych tematyką startupową.


Bardzo zdecydowanie podchodzimy do realizacji strategii tworzenia w naszym mieście ekosystemu startupów z obszarów medycyny i jej pokrewnych

– mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

– Istniejące zaplecze sektora medycznego zlokalizowane w Zabrzu stanowi bardzo dobrą bazę do rozwoju projektów technologicznych, badań rozwojowych i klinicznych. Najlepsze w Polsce tereny inwestycyjne zarządzane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną stanowią idealne miejsce do ulokowania w Zabrzu zakładów produkujących materiały, wyroby i sprzęt na potrzeby branży medycznej. Nasze miasto to dokonała lokalizacja dla działów B+R, które zyskują od razu bardzo silne otoczenie badawcze wielu uznanych instytucji pracujących w Zabrzu – dodała prezydent Zabrza.

Rada Miejska w Zabrzu przyjęła w 2018 roku do realizacji dokument pn. „Strategia tworzenia ekosystemu startupów w Zabrzu z obszarów medycyny i pokrewnych”. W bieżącym roku Zabrze powołało Oficera Startupowego i założyło jego biuro.

Uruchomiono już fanpejdż w portalu społecznościowym Facebook, zaplanowano w Linkedin.

Trwają prace nad stroną internetową w domenie www.startupzabrze.pl

W listopadzie i grudniu odbędą się pierwsze spotkania, tzw. meetupy, dla osób zainteresowanych innowacjami i technologiami w medycynie oraz biznesie. Najbliższe miesiące będą przeznaczone na zbieranie informacji zwrotnych od różnych grup interesariuszy ekosystemu, by móc trafnie ukierunkować działania koordynacyjne po stronie miasta Zabrze.

(żms)/UM Zabrze