Wyjątkowe wydarzenie w więziennym klimacie. Prison Runner w zabrzańskim Areszcie Śledczym

W murach Aresztu Śledczego w Zabrzu odbędzie się bieg Prison Runner. Wydarzenie zaplanowano w dniach 18 i 19 maja, ale zapisy już zostały rozpoczęte. Kilka dni wcześniej możliwe będzie zwiedzenie tego obiektu dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych.

Zmagania biegowe z przeszkodami możliwe są w dwóch kategoriach: amatorska (ŚWIEŻAK – 18 maja) oraz zawodowiec „ELITA” (RECYDYWA – 19 maja).

Impreza „PRISON RUNNER” to wydarzenie nastawione na dobrą zabawę, do której pretekstem jest wysiłek fizyczny i rywalizacja o miano najszybszego i najtwardszego zawodnika. Na trasie znajdują się przeszkody, które weryfikują sprawność, skoczność, siłę i odporność psychiczną uczestników – czytamy w regulaminie zawodów.

fot. mat. organizatora?NSZZ

Prison Runner to wydarzenie sportowe na pograniczu sportu ekstremalnego i masowego, którego celem jest propagowanie aktywności ruchowej, a przy okazji wymagające połączenia umiejętności pochodzących z różnych dziedzin aktywności fizycznej, a także wysiłku z dobrą zabawą. Dodatkową atrakcją związaną z udziałem w zawodach jest możliwość zwiedzenia nieczynnego „Aresztu Śledczego w Zabrzu”.

W biegu mogą wziąć udział wyłącznie uczestnicy, zarejestrowani do udziału. Szczegółowe informacje, a także zapisy możliwe są pod tym linkiem. Wpisowe przy rejestracji udziału do 15 kwietnia wynosi 189 zł, po tym terminie – 239 zł.

Możliwe też samo zwiedzanie

Nie trzeba brać udziału w biegu, by znaleźć się wśród więziennych murów. Możliwe jest samo zwiedzanie Aresztu Śledczego przy ulicy Sądowej 1 w Zabrzu – dla osób indywidualnych między 10 a 12 maja, a dla grup zorganizowanych 13 maja. Indywidualny udział w wydarzeniu pn. „Więzienna codzienność” wymaga zakupienia wejściówki w cenie 28 zł. Bilety dostępne są tu.

Już na wejściu czujesz niepowtarzalną atmosferę miejsca. Mury aresztu kryją w sobie historie ludzi, którzy tu przebywali – od polityków po przestępców zwykłych. Podczas zwiedzania poznasz warunki, w jakich więźniowie przebywali, zobaczysz ich celę oraz przestrzenie, w których przeprowadzano przesłuchania – zapowiadają organizatorzy.

To miejsce nie tylko zaoferuje Ci możliwość odkrycia fascynującej historii, ale również pozwoli Ci spojrzeć na nią z innej perspektywy. Wycieczka po byłym areszcie śledczym to doskonała okazja, aby zastanowić się nad wartościami, którymi kierujemy się w życiu oraz nad tym, jak ważne jest przestrzeganie praw człowieka

– dodają.

Podczas wycieczki zwiedzający zostaną zapoznani z poszczególnymi miejscami na terenie zakładu: Brama, Sala Widzeń, Kuchnia, Cela mieszkalna, Oddziały mieszkalne, Łaźnia, Kaplica, Pola spacerowe i teren zewnętrzny. Zapoznamy zwiedzających również z sprzętem kwaterunkowym osadzonych. Będą mieli też szansę spróbować otworzyć celę oryginalnym kluczem czy w cielić się w rolę funkcjonariusza i wykonać jedną z czynności które na co dzień wykonuje funkcjonariusz pracujący jako oddziałowy.

Oba wydarzenia – „Prison Runner” oraz „Więzienna codzienność” organizowane są przez Zarząd Okręgowy NSZZFiPW Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie prison-runner.pl.

(żms)
fot. materiały organizatorów