W poniedziałek zmarł biskup Gerard Kusz. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na dwa dni

– Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś przed godziną 17.00 zmarł bp Gerard Kusz. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę – ogłoszono w poniedziałek na stronie Diecezji Gliwickiej.

Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 w Dziergowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 roku w Opolu.

25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym nowo ustanowionej diecezji gliwickiej. W diecezji objął funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Został też członkiem rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. 15 listopada 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego gliwickiego.


Program uroczystości pogrzebowych

  • 19 marca o 19.00 odbędzie się eksporta i Msza św. w katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.
  • 20 marca o 11.00 – Msza święta w katedrze Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. W godzinach popołudniowych (podana zostanie później) odbędzie się Msza św. w parafii św. Anny w Dziergowicach (rodzinna parafia biskupa Kusza), a następnie złożenie ciała na miejscowym cmentarzu.

(żms)/24gliwice.pl, UM Zabrze (za Gość Niedzielny)
fot. arch. 24gliwice.pl