Szopki bożonarodzeniowe w zabrzańskich kościołach parafialnych (galeria)

Boże Narodzenie już za nami, ale w zabrzańskich kościołach nadal można oglądać szopki bożonarodzeniowe. Poniżej zdjęcia tych, które powstały w br. w kościele pw. św. Józefa, kościele pw. św. Kamila oraz kościele pw. św. Anny w Zabrzu.

Zwyczaj wystawiania w kościołach bożonarodzeniowych szopek kultywowany jest od setek lat. To tradycyjny wystrój świątyń, bez którego z pewnością wierzący nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia. I choć mogą być bardzo różne – od klasycznych po bardzo nowoczesne o symbolice i znaczeniu domagającym się interpretacji niczym dzieła sztuki większość szopek przedstawia Świętą Rodzinę, a także postaci Trzech Mędrców, pasterzy oraz zwierząt.

Wyjątkowe szopki zdobią też zabrzańskie kościoły. W galerii znajdziemy m.in. szopkę bożonarodzeniową w kościele św. Józefa, która zachwyca od prawie 50 lat. Prezbiterium wypełniają figury naturalnej wielkości. Szopkę kupiono do kościoła w 1974 r. w Rybniku, u rzeźbiarza Franciszka Masorza. W tle zamontowana jest duża panorama górskiego zimowego pejzażu z chatami autorstwa parafianina Tadeusza Kostrza.

Figury zostały wykonane w drewnie i polichromowane farbą olejną, tylko figura Dzieciątka jest z wosku. Wykonały ją karmelitanki z Krakowa. Od 1974 r. układ szopki w prezbiterium był kilkakrotnie zmieniany. Był czas, że Święta Rodzina znajdowała się w centrum, nad tabernakulum. Obecnie figury są ustawione bliżej, dzięki czemu Dzieciątko, choć nadal położone bardzo wysoko, jest lepiej widoczne.

Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Jako pierwszy zorganizował ją 24 grudnia 1223 r. św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio. Wkrótce tradycja ta rozpowszechniła się po całej Europie.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki