Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zabrzu. Będzie msza, piknik i koncert plenerowy w MOB

Przed nami 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Zabrzu tradycyjnie zaplanowano uroczyste obchody tego narodowego święta, których punktem kulminacyjnym będzie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Kościele pw. św. Anny.

Nabożeństwo rozpocznie się w środę, 3 maja, o godzinie 11:00. Po mszy św., pod tablicą „Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym, złożone zostaną wieńce i kwiaty. O godzinie 12:30 w ogrodach parafialnych, rozpocznie się świąteczny piknik.

O godzinie 16:00 z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Miejskim Ogrodzie Botanicznym przy ul. J. Piłsudskiego 60 odbędzie się koncert plenerowy Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza.

Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja to – obok Święta Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia ono dzień uchwalenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawy rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Przyjmuje się, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna spisana konstytucja.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze