Stalker dzwonił, groził i obrażał, w końcu pomalował szyby. W czwartek doprowadzono go do prokuratury

Groził, obrażał oraz uporczywie wydzwaniał do byłej partnerki. Sprawę zgłoszono policji. Podejrzany o stalking 32-latek będzie musiał stawiać się w komisariacie, objęto go też zakazem zbliżania. Za nękanie pokrzywdzonej grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

W czwartek policjanci z pierwszego komisariatu, po zabraniu materiału dowodowego doprowadzili do prokuratury 32-letniego mieszkańca Zabrza, który od końca listopada 2023 uporczywie nękał swoją byłą partnerkę.

Podejrzany w swoim zachowaniu stawał się coraz bardziej agresywny. Posunął się nawet do tego, że miał jej pomalować szyby farbą, aby w ten sposób uprzykrzyć jej życie. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące przestępstwa stalkingu. Decyzją śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Policja przypomina, że stalkingiem określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo.

Za uporczywe nękanie grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.

Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów – dodaje Bijok.

Warto przy tym mieć na uwadze, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest również to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px/zdjęcie poglądowe