Śląskie Święto Rowerzysty. Kolumna jednośladów wyruszy z Parku Śląskiego, przejedzie ulicami Zabrza

ŚLĄSKIE ŚWIĘTO ROWERZYSTY

Spod rzeźby „Pelikany” w Parku Śląskim, przez ulice Chorzowa, Bytomia i Zabrza na gliwicki Rynek – to plan przejazdu kolumny śląskich rowerzystów, który odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca.

 

Śląskie Święto Rowerzysty to największa niesportowa impreza w naszym regionie, której celem jest promowanie ruchu rowerowego jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowiska cyklistów.

Dla niektórych użytkowników jednośladu jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem, bo system tras rowerowych wciąż nie jest spójny w górnośląskich miastach.

W Polsce rower wciąż głównie kojarzony jest ze sportem. Tymczasem światowe i europejskie miasta o najwyższej jakości życia mieszkańców to te, które mocno postawiły na transport rowerowy. Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły. Właśnie dlatego promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu – mówią organizatorzy.

Liczba użytkowników rowerów na Górnym Śląsku stale rośnie, a Święto Rowerzysty to doskonała okazja, by zamanifestować obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miast oraz innych użytkowników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i sprawy bezpieczeństwa

– dodają. Śląskie Święto Rowerzysty jest wspólną inicjatywą kilku organizacji rowerowych z konurbacji górnośląskiej, a pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku.

Uwaga kierowcy: w związku z imprezą mogą występować chwilowe utrudnienia w ruchu na trasie przejazdu. Na terenie Zabrza przewidywane są w godzinach 12:55-14:15. Kolumna rowerzystów wjedzie do naszego miasta z bytomskiej ulicy Stara Cynkownia i poruszać się będzie ulicami: Bytomską, prof. Zbigniewa Religi, Powstańców Śląskich do placu Wolności, skąd o 13:55 ma wyruszyć w dalszą drogę ulicą Wolności do granicy z Gliwicami.

Planowane czasy odjazdów ŚŚR:

• 11.00: Park Śląski – Pelikany,
• 12.20: Bytom – Park Miejski,
• 13.55: Zabrze – plac Wolności.

Utrudnienia dla kierowców na terenie poszczególnych miast przewidywane są w godzinach:

• Chorzów: 11.00-11.45,
• Bytom: 11:45-12:55,
• Zabrze: 12:55-14:15,
• Gliwice: 14:15-14:50.

Cała trasa przejazdu znajduje się pod linkiem oraz poniżej.

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajdziecie tutaj.

(żms)/mat. organizatora