Rewitalizacja Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu coraz bliżej. Zakończono prace projektowe

Zakończyły się prace projektowe, które pozwalają na rozpoczęcie szeroko zakrojonej rewitalizacji zabrzańskiego MOB-u. W ubiegłym roku miasto pozyskało na ten cel 30 mln zł dofinansowania. Pieniądze przyznano w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w Miejskim Ogrodzie Botanicznym wybudowana zostanie nowa szklarnia (jednobryłowe pomieszczenie będzie miało ponad 10 m wysokości) oraz budynek, w którym funkcjonować będzie m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej (w tym mini-salka konferencyjna i sale warsztatowe), pracownie służące do produkcji roślin, a także pomieszczenia socjalne, dzięki którym poprawi się komfort pracy zatrudnionych w MOB osób. W nowej szklarni zachwycą nas aranżacje roślin tropikalnych, a także ciekawie zaprojektowana przestrzeń kaktusiarni.

Nie zabranie też kawiarenki, w której w otoczeniu zieleni będzie można odpocząć niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze