Połączenie horroru, sci-fi i filmu przyrodniczego. Premiera „Inwazji jaszczurów” w Teatrze Nowym

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od premiery nowego spektaklu, na który zaprosi widzów Teatr Nowy w Zabrzu. Dokładnie 25 marca, o godzinie 18:00, na Scenie Kameralnej w Parku Hutniczym 11 wystawiona zostanie po raz pierwszy „Inwazja Jaszczurów”.

Jest to sceniczna adaptacja humorystycznej a jednocześnie przenikliwej i niezwykle proroczej powieści popularnego czeskiego autora, Karola Čapka. Ta barwna opowieść ma swój początek na odległych wysepkach Oceanu Spokojnego, gdzie pozornie błahe wydarzenie wkrótce odmieni sposób, w jaki funkcjonuje znany nam świat.

To nie tylko łącząca w sobie elementy horroru, science-fiction i filmu przyrodniczego opowieść o triumfach i upadkach gatunków, społeczeństw i ustrojów politycznych, ale też zderzenie indywidualnych losów i ambicji bohaterów – charyzmatycznego kapitana-wizjonera, utalentowanego biznesmena-marzyciela i ambitnego, skrupulatnego portiera, którzy zostali wrzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, za sprawą których świat, dosłownie, odmieni swoje oblicze.

„Inwazja” to satyra na szalejący kapitalizm, antynaukę, chciwość, społeczną krótkowzroczność i zamiłowanie do wygodnego stylu życia oraz absurdalnych trendów a jednocześnie pouczająca opowieść o ludzkich możliwościach, empatii oraz współistnieniu ludzi z naturą.

OBSADA: Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Joanna Romaniak, Dorota Rusek-Binowska, Maciej Kaczor, Jakub Piwowarczyk.

Spotkanie cywilizacji tytułowych Jaszczurów – inteligentnych, przyjaźnie nastawionych i pracowitych zwierząt, zasiedlających zapomniane i wyklęte przez tubylców tropikalne zatoki oraz ludzi, głodnych industrialnego i kulturalnego przełomu może niespodziewanie przynieść nam gwarancję globalnego pokoju i niemal nieskończonych możliwości rozwoju gospodarczego. Co więc może pójść nie tak?

Czy ta kusząca perspektywa może przerodzić się w antyutopię? Czy antybohaterem faktycznie jest ten, którego obwiniamy za swoją porażkę?

Czy mały człowiek może dokonać wielkich rzeczy a człowiek wielki – fatalnej pomyłki? Na te pytania, zabierając widzów w podróż z surrealistycznego muzeum ludzkich dokonań i historii do miejsc rodem z dawnych powieści podróżniczych (i z powrotem do Pragi), stara się odpowiedzieć „Inwazja Jaszczurów”.

Zespół Teatru Nowego w Zabrzu zaprasza na premierę, którą zaplanowano na 25 marca na godzinę 18:00, a także na pierwsze spektakle popremierowe, które odbędą się 26 marca (18:00), 30 marca (19:00) i 31 marca (19:00).

Więcej na: www.teatrzabrze.pl

Tłumaczenie: Jadwiga Bułakowska
Adaptacja: Amadeusz Nosal
Reżyseria: Łukasz Zaleski
Scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek
Muzyka: Kuba Karaś

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Teatr Nowy (FB)