Nowoczesny sprzęt dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Aparat VENTIL zwiększa możliwości respiratora


Zabrzański magistrat jest w trakcie dokonywania zakupu dwóch innowacyjnych aparatów VENTIL – urządzeń pozwalających na wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Sprzęt zostanie przekazany Szpitalowi Miejskiemu w Zabrzu.

Producentem urządzeń jest funkcjonujący w naszym mieście Ł-ITAM (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej).

Wynalazek opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu najbliższych trzech tygodni. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Aparat Ventil współpracuje z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN urządzenie przeznaczone jest do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej.

W warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być także użyte do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora, z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów. To właśnie to zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej.

(nmm)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze