„Nigdy nie mogą czuć się spokojnie”. 11 poszukiwanych zatrzymano w Zabrzu w weekend

fot. KMP Zabrze

11 osób, które ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości, w ciągu trzech dni weekendu zatrzymano na terenie Zabrza. Wśród nich są poszukiwani listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy też w celu ustalenia miejsca pobytu.

Policja zaznacza, że osoby, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości, nigdy nie mogą czuć się spokojnie.

Policjanci z zabrzańskiej komendy, praktycznie każdego dnia zatrzymują osoby, które celowo ukrywają się przed policją i wymiarem sprawiedliwości, chcąc uniknąć kary za popełnione przestępstwa. Wielu z poszukiwanych listami gończymi i nakazami doprowadzeń często zmienia swoje miejsca zamieszkania. Ukrywa się u swoich znajomych lub rodziny, udaje bezdomnych – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Powody są różne — kara więzienia do „odsiadki”, niezapłacona grzywna sięgająca od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Jednakże mimo takich zabiegów i tak nie udaje im się uniknąć konsekwencji. Od piątku zabrzańscy stróże prawa namierzyli aż 11 takich osób

– dodaje rzecznik.

Do jednostek policji każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których policjanci prowadzą poszukiwania. Działania śledczych skupione są na ustaleniu miejsca pobytu i zatrzymaniu poszukiwanych. Stróże prawa muszą działać bardzo wnikliwie, a zarazem szybko reagować na jakikolwiek informacje. – Często liczą się dosłownie minuty. Na co dzień tropieniem i ustalaniem miejsc pobytu osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, zajmują się wyspecjalizowani policjanci do spraw poszukiwań. Nie znaczy to jednak, że tylko oni zatrzymują poszukiwanych, ci często „wpadają” w trakcie kontroli drogowej czy też zwykłej interwencji – zaznacza oficer prasowy.

Warto zapoznać się z listą osób poszukiwanych. Informacje na ich temat można anonimowo przekazać za pośrednictwem Internetu, poprzez zakładkę „Zgłoś miejsce pobytu poszukiwanego”.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze