Narkotyki, wymuszenia, groźby i pobicia. 200 osób oskarżonych w śledztwie dotyczącym „Torcidy”

Kolejnym ośmiu osobom przedstawiono akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym gangu powiązanego ze śląskim środowiskiem pseudokibiców. To zorganizowana grupa o charakterze zbrojnym, mająca na koncie m.in. obrót narkotykami, wymuszenia, rozboje i pobicia.

Skierowany do sądu akt oskarżenia obejmuje łącznie 47 przestępstw popełnionych przez 8 oskarżonych w okresie od 2014 do połowy 2021 roku. Jest to 20 akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym „Torcidy”, w którym dotychczas prokurator oskarżył już łącznie 197 osób.

Prokurator śląskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, przy wsparciu CBŚP i KWP w Katowicach oskarżył 8 osób o popełnienie 47 przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, powiązanej ze środowiskiem śląskich pseudokibiców. Jej członkowie zajmowali się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych oraz popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu – informuje śląska policja.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z CBŚP i Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Z ustaleń śledczych wynikało, że członkowie gangu zajmowali się obrotem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych.

Na swoim koncie mieli także przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, m.in. udział w bójkach i pobiciach, skutkujących również ciężkimi uszczerbkami na zdrowiu, w tym także uczestnictwo w tzw. „ustawkach”. Poza tym śledczy zarzucają im rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi i wymuszenia rozbójnicze

– kontynuuje policja.

Pierwsze uderzenie w gang nastąpiło w listopadzie 2017 roku, kiedy to zatrzymano 11 osób, u których policjanci zabezpieczyli narkotyki, maczety, kastety, pałki teleskopowe i pistolet hukowy. Podczas kolejnych działań ujawniono m.in. znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

– W toku postępowania prokurator zabezpieczył mienie o wartości blisko miliona złotych. Ponadto w wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i marihuany, broń palną, amunicję, kamizelkę kuloodporną, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej – informuje Prokuratura Krajowa.

(żms)/Śląska Policja
fot. Śląska Policja