Na Wydziale Inż. Biomedycznej drukują przyłbice ochronne dla medyków. Wsparli już 36 placówek

fot. polsl.pl

Na zabrzańskim Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej pracuje zespół, który czuwa nad produkcją przyłbic ochronnych dla personelu medycznego przy wykorzystaniu drukarek 3D.

Podobne działania podejmowane są również na innych kampusach Uczelni w Katowicach i Gliwicach.

W ten sposób społeczność akademicka odpowiada na apel władz Uczelni o zaangażowanie w walkę z koronawirusem, a także na prośbę dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej o udostępnienie własnego sprzętu na cele produkcyjne – przekazuje biuro prasowe Politechniki Śląskiej.

Wydział Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu był jedną z pierwszych jednostek uczelnianych, która nie pozostała obojętna na prośby kierowane przez szpitale o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego.

Jak podkreśla Dziekan prof. Marek Gzik, druk elementów nośnych wchodzących w skład przyłbic to proces długotrwały. Przyłbice powstają w laboratorium Katedry Biomechatroniki, a nad ich produkcją czuwa zespół w składzie: dr Sławomir Suchoń, dr Michał Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples oraz mgr Miłosz Chrzan.

Aby przyśpieszyć proces tworzenia, od ponad tygodnia naukowcy nadzorują prace drukarskie nawet w godzinach nocnych.

W drukowanie i dystrybucję specjalnych osłon zaangażowali się także studenci z Koła Inżynierii Biomedycznej Biosoft. W poniedziałek, 30 marca, dostarczyli partię materiałów do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kilka dni wcześniej 12 ochronnych przyłbic trafiło za pośrednictwem prof. Marka Gzika do Izby Przyjęć oraz Pracowni Tomografii Komputerowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Materiały wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Zespół opracował nowy zmodyfikowany pomysł na przyłbice, pozwalający na produkcję nawet 200 sztuk dziennie. W swoich działaniach uzyskali wsparcie zewnętrznych podmiotów – firmy Hanex z Dąbrowy Górniczej oraz firmy Laser z Gliwic, a także osób prywatnych, dokonujących druku odpowiednich elementów w swoich domach i przysyłających je na adres Wydziału.

Przede wszystkim jednak uruchomione zostały procesy wewnętrznej współpracy na linii międzywydziałowej.

Przedsięwzięcie jest realizowane drogą wspólnych działań między Wydziałem Inżynierii Biomedycznej a Wydziałem Mechanicznym Technologicznym. Przeprowadzono również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny, pozostaje rozwiązaniem czasochłonnym.

Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek, Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału MT. W działania, które pozwoliły na podwojenie liczby przyłbic, zaangażowana jest także prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału MT, oraz dr Tomasz Machoczek.

(nmm/mat. pras. Politechniki Śląskiej)
fot. Politechnika Śląska/Wydział Inżynierii Biomedycznej