Pierwszy w Polsce zabieg ablacji hybrydowej wykonano w ŚCCS. W kolejce są już kolejni pacjenci

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano zabieg ablacji hybrydowej z dostępem do serca przez lewą ścianę klatki piersiowej. To pierwsza tego typu operacja w Polsce.

Dodatkowo podczas tego samego zabiegu u chorego z utrwalonym migotaniem przedsionków zamknięto uszko lewego przedsionka. Zespołowi kardiochirurgów z Zabrza udało się wykonać obie skomplikowane procedury podczas jednej operacji.

Ablację wykonaliśmy torakoskopowo (endoskopowo) przez lewą ścianę klatki piersiowej, bez otwierania jamy brzusznej. Równoczasowo wykonaliśmy też zamknięcie uszka lewego przedsionka, czyli zabieg który zapobiega powstawaniu materiału zatorowego, który może prowadzić do udarów. Zastosowana metoda jest mniej inwazyjna dla pacjenta, podczas operacji minimalizuje się ryzyko naruszenia narządów jamy brzusznej – opowiada kardiochirurg dr Grzegorz Hirnle, zastępca koordynatora Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS, który przeprowadził nowatorską operację.

W pierwszym zabiegu uczestniczył proktor z paryskiego Instytutu Mutualiste Montsouris prof. Konstantinos Zannis, który wprowadził nową metodę w kilku europejskich ośrodkach.

Do zabiegu mogą być kwalifikowani chorzy z przetrwałym migotaniem przedsionków, u których ablacje endowaskularne nie są skuteczne. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu nowej metody może być niewydolność oddechowa pacjentów lub duża otyłość. Pacjent kwalifikowany do zabiegu musi być wydolny oddechowo – dodaje dr Grzegorz Hirnle.

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu do operacji nową metodą zakwalifikowano już kolejnych pacjentów.

(żms)/UM Zabrze
fot. ŚCCS