Minęło 70 lat od przyłączenia Grzybowic do Zabrza. W tym roku powstanie tu sześć nowych dróg

Mieszkańcy Grzybowic obchodzili w środę jubileusz 70-lecia przyłączenia dzielnicy do miasta Zabrze. Dokładnie 17 marca 1951 roku Grzybowice stały się częścią naszego miasta (zostały odłączone od gminy Wieszowa).

Z okazji tej rocznicy w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji mieszkańców.

fot. UM Zabrze

Grzybowice to północna dzielnica Zabrza, która rozwinęła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Rozbudowywane są tutaj osiedla mieszkalne, dlatego też miasto przywiązuje dużą wagę do rozbudowy infrastruktury drogowej w tej części Zabrza.


Tylko w tym roku powstanie tu sześć nowych dróg przy ulicach: gen. Bronisława Ducha, gen. Stanisława Dąbka, ks. Michała Wosia, Czekanowskiej, Na Lesie oraz Złotej.

14 stycznia br. w zabrzańskim magistracie podpisana została umowa na budowę pierwszej z nich – przy ul. gen. Bronisława Ducha. Planowane zakończenie wartej prawie 2 miliony złotych (1,72 mln zł) inwestycji przypada 15 sierpnia br.

W ramach robót powstanie blisko pół kilometra drogi wraz z odwodnieniem, oświetleniem, chodnikami, zjazdami do posesji oraz doświetleniem przejść dla pieszych w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

To także w Grzybowicach pod koniec ub. roku do użytku oddano nową salę gimnastyczną wybudowaną przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8.

Zakres robót obejmował budowę sali o powierzchni około 1161,94 m2 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowę łącznika oraz wyposażenie obiektu w specjalistyczny sprzęt sportowy. Łączna wartość inwestycji wyniosła ponad 5,5 mln zł.

Natomiast w styczniu br. w zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę na realizację zadania pn. „Działania w zakresie terenów zanieczyszczonych i zdegradowanych na obszarze miasta Zabrze”. Inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje spółka Mostostal Zabrze GPBP S.A. Dawne wyrobisko gliny w Grzybowicach zostanie zrekultywowane dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Przywrócony mieszkańcom teren będzie pełnił funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze