Miał aktywny zakaz kierowania, był poszukiwany… Wpadł, gdy doprowadził do kolizji drogowej

Miał aktywny zakaz kierowania pojazdem, był też poszukiwany przez organy ścigania – 33-letni zabrzanin został zatrzymany po tym, jak wymuszając pierwszeństwo doprowadził do kolizji drogowej.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 13:00 ulicy Stefana Okrzei, gdzie zderzyły się saab i audi.

Kierujący saabem 33-latek wyjeżdżając z bocznej ulicy, nie zastosował się do znaku ustąp pierwszeństwa – relacjonuje zabrzańska policja.

Jak się okazało, mężczyzna był poszukiwany za… złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

We wtorek usłyszał zarzut dotyczący czynu za który był poszukiwany oraz złamania zakazu, którego dopuścił się w poniedziałek. Zgodnie z artykułem 244 KK kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem. W przypadku 33-lataka zakaz był aktywny i obowiązywał do lipca 2024 roku – dodaje KMP Zabrze.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze