„Kryminalne zagadki Śląska vol. 6”. Spotkanie autorskie z Markiem Blautem w MBP

Spotkanie autorskie z Markiem Blautem, autorem książki „Spisek IQ”, to propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu na najbliższy czwartek, 4 kwietnia. Rozpoczęcie o godzinie 17:00.

Wydarzenie odbędzie się w Czytelni Ogólnej i Prasy Miejskiej Biblioteki Publicznej ( ul. Wyzwolenia 2)

Marek Blaut – Ślązak z lwowskimi genami. Z wykształcenia jest prawnikiem, ale pracował również jako górnik, piekarz, dziennikarz czy realizator filmów edukacyjnych. Zadebiutował powieścią political fiction „Dolina-4” (2004). Wydał trzy tomy felietonów społeczno-obyczajowych: „Jezd doże” (2005), „Zapiski” (2013) oraz „Ludzie, ludzie” (2017), które publikowane były na łamach „Dziennika Zachodniego”. W 2019 r. pod pseudonimem J.M. Zły wydał powieść satyryczną „System”.

Przewodnim tematem będzie rozmowa wokół ostatniej książki – „Spisek IQ”. Opis od wydawcy:

Oni, uważający się dotąd za animatorów postępu i rozwoju, okazują się wyrobnikami cynicznych łotrów, którzy imają się wszelkich, najpodlejszych sposobów tylko i wyłącznie w celu zdobywania i utrzymywania władzy. Jak gdyby sprawowanie władzy było celem samym w sobie, a nie środkiem do ulepszania homo sapiens, jego sposobu myślenia, pracy, rozwoju. Jasnym również było, że nie ma granic dla owej żądzy zdobywania, podboju.

Założyli, że uda się wierząc w uczciwość i dyskrecję uczestników tego Spisku IQ zgromadzić i przechować w bezpiecznym miejscu sumę współczesnej wiedzy. Tej z najwyższej półki. Chcieli ową jak ją nazwali Puszkę Pandory uzupełniać o kolejne odkrycia i wyniki badań. Musiały też paść pytania: kto i w jakich okolicznościach miałby zdecydować kto będzie beneficjentem wiedzy mającej służyć ogółowi gatunku ludzkiego? Czy to nie fantasmagorie? Naiwność żyjących na Szklanej Górze, oderwanych od rzeczywistości megalomanów? Genialnych, ale jednak frajerów?

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 6”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(żms)/UM Zabrze
fot. mat. organizatora