Kolejne nowe drzewa pojawiły się w parku im. Pileckiego. Docelowo w tym roku 20 tys. nasadzeń

????????????????????????????????????

Kolejne młode buki posadzone zostały w Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jest to kontynuacja akcji prowadzonej celem uczczenia 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu.

Tym razem w przedsięwzięcie włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Młodzież, pod okiem leśnika Piotra Malchera, sadziła drzewa w przygotowanej przez lasy komunalne części parku.

Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my

– mówili podopieczni zabrzańskiej „Samochodówki”.


Warto przypomnieć, że nieprzypadkowo została wybrana właśnie buczyna – hektar drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju.

Na terenie Zabrza znajduje się ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha, w których w tym roku nasadzonych zostanie 20 tys. drzew.

W naszym mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 ha zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów.

W ramach działań proekologicznych Miasto pozyskało w minionym roku 5 mln zł na rewitalizację terenów zielonych, tj. Parku im. Poległych Bohaterów oraz budowę placu wodnego na osiedlu Janek. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego we wspomnianym ogrodzie botanicznym.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze