Inwestycja w Baltic Pipe przyniosła tylko straty. „Wypłacili pieniądze korzystając z dostępu do aplikacji”

117 tysięcy zł z konta mieszkańca Zabrza trafiło w ręce oszustów. Wypłacili sobie jego środki korzystając z dostępu do aplikacji bankowej. 73-latek chciał zainwestować w akcje Baltic Pipe – przedsięwzięcia znanego już z innych, niestety udanych, prób oszustwa.

Inwestowanie staje się coraz prostsze. Przez Internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski.

Ofiarą oszustów stał się kolejny zabrzanin, który stracił ponad 117 tysięcy złotych

Niestety kolejny raz oszuści dali o sobie znać. Tym razem ich ofiara padł 73-letni mieszkaniec Zabrza, który dał namówić się na inwestycje. 73-latek dał się skusić reklamie inwestycji w akcje Baltic Pipe na znanym portalu społecznościowym. Po kliknięciu link i wypełnieniu formularza oszuści zadzwonili na jej numer i zaoferowali kupno akcji w bardzo atrakcyjnej cenie z gwarancją szybkiego zysku. Zamiast zyskać, mężczyzna stracił ponad 117 tysięcy złotych, które oszuści wypłacili sobie korzystają z dostępu do jego aplikacji bankowej – relacjonuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Policja przypomina, że podszywający się pod brokerów oszuści namawiają ofiary, by wykonywały podawane przez telefon polecenia, bądź instalowały oprogramowanie do tzw. zdalnego pulpitu i przekazywały telefonicznym „konsultantom” uprawnienia do sterowania swoim komputerem, tabletem bądź telefonem. Dzięki temu przestępcy sięgają do kont bankowych bądź zaciągają pożyczki bankowe na nazwisko ofiary.

Obecnie w mediach dużo się mówi o kradzieży tożsamości w celu wyłudzania kredytów, czy dokonywania oszustw. Paradoksalnie, w tym przypadku ofiara sama, daje dostęp oszustowi do swojej tożsamości – przypomina Bijok.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze