Informacja o wizycie znanej szwedzkiej aktywistki wypłynęła dopiero teraz, okazuje się, że kilka dni temu Zabrze odwiedziła Greta Thunberg. Wraz z górnikami z KWK Makoszowy wizytowała likwidowany zakład górniczy, a także zabytkową Kopalnię Guido.

Zdjęcia z wizyty pojawiły się właśnie w serwisie facebook.

Greta Thunberg to urodzona w 2003 roku, budząca wiele kontrowersji szwedzka aktywistka klimatyczna. Jak można dowiedzieć się z mediów, ostatnio pojawiła się w Polsce, gdzie widziano ją m.in. w Bełchatowie. Tam na terenie elektrowni (według Dziennika Łódzkiego) chciała nakręcić film. Próby te miały zakończyć się porażką, ze względu na odmowę spółki Skarbu Państwa. Później Thunberg odwiedziła taras widokowy w gminie Kleszczów. W ubiegłym tygodniu zawitała także do Zabrza, gdzie jej celem była Kopalnia Guido oraz KWK Makoszowy. Opublikowanie zdjęć z tej wizyty spowodowało szybką reakcję środowiska górniczego.


Zdrada! W czasie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie, funkcyjny działacz Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP) Jerzy Hubka robi sobie focie z Grecią przy KWK “Makoszowy” i w zabytkowej kopalni “Guido” – napisał w reakcji na zdjęcia w portalu społecznościowym Patryk Kosela, rzecznik Komisji Krajowej WZZ “Sierpień 80”.

Kopalnia “Makoszowy” (Hubka był na niej wiceprzewodniczącym ZZG) została zlikwidowana dlatego między innymi, że “związkowcy” pokroju tego pana prześcigali się w zakusach na przejęcie kopalni. Jedni woleli spółkę pracowniczą, inni spółdzielnię pracy. W efekcie, walki o kopalnię nie było i kopalnię oddano do likwidacji. Dziś razem z Gretą Thunberg chcą położyć całe polskie górnictwo węglowe – kontynuuje Kosela.

Do sprawy odniósł się wywołany we wpisie rzecznika “Sierpnia 80”, Jerzy Hubka. Potwierdza on, że wizyta miała miejsce.

 
A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń,wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy – przekazał Hubka.

Nie wiadomo, czy Gretę Thunberg przekonały argumenty górników.

(żms)