Fałszywe faktury i wyłudzenie podatku pod szyldem reklamowym. Cztery osoby usłyszały zarzuty

Dwie osoby z Zabrza i dwie kolejne z Gliwic usłyszały zarzuty dotyczące posługiwania się fałszywymi fakturami oraz wyłudzenia nienależnego podatku VAT. Proceder odbywał się m.in. pod przykryciem działalności agencji reklamy i wykonywania materiałów reklamowych.

Na proceder natrafili jastrzębscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Postępowanie prowadzone przez śledczych i Prokuraturę Rejonową w Jastrzębiu-Zdroju dotyczyło kilkunastu różnych firm. Do Sądu Rejonowego w Zabrzu trafił ostatnio akt oskarżenia przeciwko czwórce podejrzanych.

Z ustaleń wynika, że osoby prowadzące agencję reklamową oraz firmy zajmujące się między innymi wydrukiem materiałów reklamowych, nadrukiem na abażury lamp, obrotem nieruchomościami i sprzedażą tych produktów, posługiwały się nierzetelnymi lub podrobionymi fakturami. Łącznie wystawiono ponad 500 faktur o łącznej wartości ponad 3,5 miliona złotych

– relacjonuje śląska policja.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 40-latkowi i 31-latce z Zabrza oraz 38 i 53-letniemu mieszkańcowi Gliwic zarzutów dotyczących między innymi posługiwania się nierzetelnymi, fałszywymi fakturami oraz uszczuplenia należności publiczno-prawnej. Szacuje się, że straty poniesione przez Skarb Państwa wyniosły prawie milion złotych – dodaje policja.

Straty Skarbu Państwa szacuje się na prawie milion złotych. Przestępstwo jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(żms)/Śląska Policja