Endometrioza to choroba, która potrafi poważnie uprzykrzyć życie. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu to czołowy w kraju ośrodek leczenia endometriozy. W marcu w placówce odbędzie się Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy, podczas którego będzie można zaczerpnąć przydatnych informacji na temat tej choroby.

Lekarze, fizjoterapeuci i specjaliści z innych dziedzin medycyny opowiedzą o chorobie i możliwościach jej skutecznego leczenia.

Endometrioza to jedna z najczęstszych chorób ginekologicznych. Można ją opisać jako obecność aktywnych ognisk błony śluzowej macicy poza ich pierwotną lokalizacją, co powoduje przewlekłe stany zapalne. Jej najczęstszym objawem jest ból połączony z cyklami menstruacyjnymi. Pacjentkom towarzyszą też depresja, lęk, spadek libido oraz problemy w relacjach partnerskich, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia ogólnej jakości życia.


Szacuje się, że endometrioza dotyka około 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym i aż 50 proc. kobiet cierpiących z powodu niepłodności.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu to czołowy polski ośrodek leczenia endometriozy. W placówce wykonywane są innowacyjne operacje usunięcia endometriozy przy użyciu noża plazmowego, harmonicznego lub argonowego. To jeden z nielicznych ośrodków w Europie, w którym wykonuje się operacje głęboko naciekającej endometriozy narządów wewnętrznych u kobiet (narządów rodnych, jelita, pęcherza moczowego).

W trakcie operacji interdyscyplinarny zespół medyczny, w skład którego wchodzą m. in. ginekolog, chirurg oraz urolog, wykonuje zabiegi przy użyciu najnowszych technologii medycznych w hybrydowej sali operacyjnej.

Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy w zabrzańskiej placówce zostanie zorganizowany po raz pierwszy. Rozpocznie się 4 marca i potrwa do 6 marca.

Tą inicjatywą chcemy znacząco poszerzyć wiedzę o chorobie, jej objawach i możliwościach leczenia. To wydarzenie nie tylko dla specjalistów z branży medycznej, ale przede wszystkim dla pacjentek chorujących na endometriozę, które chcą pogłębić swą wiedzę o możliwościach terapii tej choroby – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu.

Podczas Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy pacjentki będą mogły skorzystać z konsultacji i badań lekarskich, a także porozmawiać z psychologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą. Będą mogły też wziąć udział w zajęciach jogi, które są znakomitym uzupełnieniem terapii endometriozy. Ważną częścią wydarzenia będzie również otwarte spotkanie z lekarzami, podczas którego specjaliści pomogą uporządkować wiedzę na temat choroby oraz podpowiedzą pacjentkom, jak budować relacje z otoczeniem.

Program Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy uzupełniają specjalistyczne wykłady i warsztaty z zakresu diagnostyki obrazowej i leczenia choroby.

Ważnym, symbolicznym wydarzeniem towarzyszącym Śląskiemu Tygodniowi Świadomości Endometriozy będzie uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej śp. prof. Jerzemu Sikorze, które odbędzie się 4 marca o godzinie 10:15 przed budynkiem Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (ul. Zamkowa 4).

Rejestracja uczestników trwa do 29 lutego pod adresem nkmiecik@szpitalzabrze.pl (z dopiskiem Tydzień Świadomości Endometriozy).

Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy Harmonogram

***AKTUALIZACJA***
Wydarzenie zostało przełożone na 6-8 maja br.

We wtorek, 3 marca, w serwisie społecznościowym Szpitala Miejskiego w Zabrzu opublikowano następującą wiadomość:

W związku z rekomendacją prof. Jarosława Pinkasa – Głównego Inspektora Sanitarnego wskazaną w komunikacie z dnia 02.03.2020 r. dotyczącym prewencji szerzenia się zakażeń oraz działając odpowiedzialnie uwzględniając możliwość rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-Cov-2 podjęliśmy decyzję o odwołaniu zaplanowanej w dniach 4-6 marca 2020 r. konferencji „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy. Rozpoznanie empiryczne- terapia holistyczna”, a zarazem o przełożeniu terminu wydarzenia na dzień 6-8 maja 2020 roku – przekazał Szpital Miejski w Zabrzu.

W imieniu organizatora
dr n. med. Mariusz K. Wójtowicz MBA Exec.

(żms)/UM Zabrze
fot. arch. UM Zabrze