Budowa Centrum Przesiadkowego coraz bardziej zaawansowana. Powstanie ostatnia kondygnacja

Przy ulicy Goethego w Zabrzu powstaje centrum przesiadkowe. Mimo trudnych warunków geologicznych, konieczności przeprojektowania posadowienia budynku i wzmocnienia podłoża, od kilku miesięcy prowadzone są intensywne prace przy wznoszeniu konstrukcji obiektu.

Obecnie trwają przygotowania do wykonania ostatniej kondygnacji budynku. Do końca maja wyasfaltowana zostanie także pierwsza część ul. Goethego.

Umowa na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w rejonie: ul. J. Goethego, placu Dworcowego oraz ul. 3 Maja w Zabrzu podpisana została w zabrzańskim magistracie 14 grudnia ub. r.

Na wcześniejszym etapie prac przy infrastrukturze drogowej sąsiadującej z dworcem i powstającym obiektem, przełożono instalacje gazowe, wodne, elektryczne i gazowe. Było to konieczne, by móc wybudować w tym miejscu nową infrastrukturę.

Powstający budynek będzie miał docelowo cztery kondygnacje. Na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdą się miejsca parkingowe. Będzie ich 140. Na samej górze powstanie ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport.

W ramach umowy przewidziano:

  • budowę obiektu centrum przesiadkowego z zadaszeniem wraz z garażem otwartym wielopoziomowym oraz zagospodarowaniem terenu, obejmująca drogowy układu komunikacyjny, skomunikowany z pl. Dworcowym i ul. J. Goethego oraz parkingi i miejsca postojowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz wyposażeniem;
    • przebudowę i budowę sieci uzbrojenia terenu w zakresie kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, wodociągowej sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych;
    • przebudowę instalacji elektrycznych oraz słaboprądowych;
    • przebudowę drogi, dojazdów, chodników, placów manewrowych;
    • budowę obiektów małej architektury, stojaków ma rowery, ławek, koszy;
    • budowę infrastruktury związanej z elektromobilnością;
    • budowę ciągów pieszych i ścieżek rowerowych;
    • wykonanie aktualizacji projektu docelowej organizacji ruchu wraz z uzyskaniem zatwierdzeń przez odpowiednie organy;
    • wykonanie monitoringu wizyjnego;
    • wykonanie systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, biletomatów.

    Wartość umowy to ponad 54,7 mln zł brutto. Zrealizowana powinna zostać do końca października br.

    Realizacja projektu pn. „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa IV „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”, działanie 4.5 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie”, poddziałanie 4.5.1 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT”.

    (żms)/UM Zabrze
    fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki