Beksińscy – rzeźba i muzyka. Wyjątkowa odsłona wystawy w Kopalni Guido, obowiązują zapisy

Podróż w głąb muzycznego świata Tomasza Beksińskiego połączona ze zwiedzaniem wystawy rzeźb Zdzisława Beksińskiego przy muzyce odtwarzanej z płyt gramofonowych – to wydarzenie odbędzie się 12 marca (wtorek) w Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią.

Spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 19:00 poprowadzi Bogusław Ziębowicz – animator muzycznej kultury winylowej na Śląsku i nie tylko.

Tomasz Beksiński to syn Zdzisława Beksińskiego inżyniera, architekta, malarza, rzeźbiarza, fotografa, rysownika i artysty fantastycznego. Był dziennikarzem i popularyzatorem muzycznym, prezenterem radiowym i tłumaczem języka angielskiego.

Co ich łączy oprócz więzów krwi? Talent, nietuzinkowe podejście do otaczającego świata i miłość do muzyki. Zdzisław tworząc swoją sztukę słuchał muzyki i wraz z synem Tomaszem kolekcjonował płyty gramofonowe z muzyką świata zachodniego, która była w komunistycznej Polsce trudno dostępna.

Tomasz z biegiem lat wraz z rozrostem kolekcji stał się muzycznym guru i odkrywał swój muzyczny świat realizując audycje radiowe w Polskim Radio.

Na spotkaniu w kopalni Guido będzie możliwość posłuchania muzyki Tomasza Beksińskiego. Uczestnicy przeniosą się do lat osiemdziesiątych XX wieku wraz z płytami gramofonowymi z tamtego okresu odtwarzanych na gramofonie i opowieściami o Beksińskich. A oprócz tego zwiedzą fenomenalną wystawę rzeźb Zdzisława Beksińskiego, w której światło miesza się z cieniem.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Nauka z kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO Politechniki Śląskiej. Bilet wstępu kosztuje 10 zł, pokrywa koszt zjazdu do Kopalni. Płatne w kasie na miejscu. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel.: 32 37 33 520.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej Pubu Kopalni Guido, najgłębiej położonego pubu w Europie.

(żms)/UM Zabrze
fot. materiały organizatora