Trwa rozbudowa zabrzańskiego centrum handlowego Platan. Szykują się spore zmiany

Nowoczesna przestrzeń kinowa, strefa fitness, bezpłatne i ogólnodostępne WiFi, dodatkowy parking, ekologiczne oświetlenie LED oraz nowe marki sklepów – to tylko niektóre zmiany szykowane w zabrzańskim centrum handlowym Platan.

Pierwsze prace przygotowawcze do rozbudowy już ruszyły. Inwestor, firma Rockcastle, podpisał już umowę z generalnym wykonawcą – firmą CFE.

Ponad 40 tys.m.kw. oraz 120 lokali handlowych i punktów usługowych znajdzie się w Centrum Handlowym Platan w Zabrzu po jego rozbudowie i modernizacji. Drobne prace przygotowawczo – budowlane, które rozpoczęły się w maju tego roku, koncentrują się we wschodniej części centrum handlowego i prowadzone są w kierunku ul. Bytomskiej.

Aktualnie trwa zdejmowanie powierzchni parkingu oraz wstawianie fundamentów pod nową część galerii. Wśród zakończonych już działań można wymienić generalny remont toalet, które wkrótce będą oddane do użytku, relokację sieci wodno – kanalizacyjnej, przygotowanie korytarzy ewakuacyjnych oraz wyznaczenie nowego, tymczasowego wejścia do centrum handlowego.

Kolejny etap zmian obejmie rozdzielenie funkcjonującej przestrzeni Platana od tej przeznaczonej do modernizacji. Dodatkowo część galerii oraz klika budynków zewnętrznych ulegnie rozbiórce. Odnowione zostaną pasaże w centrum, Platan zostanie też wyposażony w instalacje nowych sieci cyfrowych, przyłącza sieci światłowodowej i szybkiego Internetu. Prace zaplanowano tak, żeby nie zakłócać codziennego funkcjonowania sklepów i by Klienci mogli w dalszym ciągu komfortowo dokonywać zakupów.

Dobudowana część galerii handlowej będzie spójnie połączona z dotychczasową bryłą budynku, znajdzie się w niej również dodatkowe wejście dla Klientów. Parking zostanie powiększony o ponad 200 nowych miejsc parkingowych (w sumie 1400).

Nowy Platan, poza zwiększeniem powierzchni handlowej, zyska ekologiczne oświetlenie LED, a Klienci dostęp do bezpłatnego WI-FI na terenie galerii. Właściciel centrum planuje również utworzenie nowoczesnej strefy wypoczynku oraz strefy „coworkingowej”, w której poczatkujący biznesmeni będą mogli rozpocząć swoje projekty i start – upy. Autorem kompleksowego projektu rozbudowy Platana jest uznana pracownia SUD Architekci.

Teren, na którym prowadzimy rozbudowę, został już zamknięty i ogrodzony. Obecnie na działce odbywają się prace porządkowe oraz te związane z organizacją zaplecza budowy.

– Wierzymy, że dzięki wprowadzanym zmianom, nasza zabrzańska galeria zamieni się w pierwsze co do wielkości centrum handlowe w mieście. Zakończenie rozbudowy planujemy na jesień 2018 roku

– komentuje Wojciech Godlewski, Senior Project Manager w Rockcastle Poland.

Centrum Handlowe Platan działa od października 2003 r. Każdego roku notuje ponad 4 mln odwiedzin. Dziś Klienci robią zakupy i spędzają czas w blisko 80 butikach i punktach usługowych, zlokalizowanych na przestrzeni 31 tys. mkw. Dzięki planowanej rozbudowie, której szacowany koszt wyniesie około 40 mln €, galeria zyska 11 tys. mkw. dodatkowej powierzchni najmu zwiększając tym samym liczbę sklepów do ok 120. W centrum zagoszczą nowe, popularne marki, a Klienci będą mogli skorzystać z jeszcze szerszej oferty handlowo-usługowej i strefy rekreacyjnej.