ZTM zamontuje tablice informacyjne. 8 urządzeń pojawi się na dworcu autobusowym przy ulicy Goethego

fot. scr. Google Maps

Zarząd Transportu Metropolitalnego zainstaluje przy przystankach komunikacji miejskiej kolejnych 60 elektronicznych tablic informacyjnych. Będą one wskazywać pasażerom, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus.

Tym razem większość urządzeń trafi do Bytomia, Zabrza i Gliwic. Po raz pierwszy tablice zlokalizowane zostaną m.in. w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Radzionkowie i Rudzie Śląskiej.

Montaż pierwszych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął w latach 2012 – 2014 r. poprzedni organizator transportu zbiorowego. Wówczas zainstalowano ok. 70 tablic. Dziś zadanie to realizuje ZTM, który w ciągu 5 miesięcy, tj. od lutego 2020 r., oddał do użytku już 100 tablic.


To są urządzenia, które sprawiają, że korzystanie z komunikacji miejskiej staje się prostsze i wygodniejsze – zachwala rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Dlatego też realizujemy ten projekt zdecydowanie szybciej. Zakładamy, że za 15 miesięcy naszym pasażerom będą służyć już wszystkie tablice z tego projektu. Docelowo będzie ich ponad 500

– dodaje.

60 nowych elektronicznych tablic informacyjnych zostanie zlokalizowanych w 12 miastach. ZTM podkreśla, że ich podstawowa funkcjonalność na przestrzeni lat nie zmieniła się, jednakże nowo montowane tablice cechuje więcej zalet.

W porównaniu do poprzednich wersji dodatkowymi udogodnieniami jest m.in. wyświetlanie informacji po ich obu stronach. Ponadto są one V-kształtne, dzięki czemu informacje są wyświetlane pod innym kątem przez co stają się bardziej czytelne. To walory istotne z punktu widzenia komfortu pasażera – wskazuje Michał Kuliński z Wydziału Infrastruktury Komunikacyjnej. – Na tablicach zainstalowano również kamery. To z kolei służy bezpieczeństwu ich utrzymania – dodaje.

Gdzie w naszym mieście staną nowe tablice? ZTM informuje o trzech lokalizacjach: Zabrze Goethego (7 + tablica zbiorcza), Maciejów Kondratowicza (1), Zabrze Plac Krakowski (1). Łącznie zainstalowanych zostanie 10 urządzeń.

(nmm)/ZTM
fot. ZTM, scr. Google Maps