Zabrze otrzymało od WOŚP sprzęt za prawie 10 mln zł. W których placówkach można go znaleźć?

fot. zdj. poglądowe/MSI

Za nami 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który rozgrzewał zabrzan przez cały ostatni weekend. Podczas imprezy zebrano ponad 168 tys. zł. W akcji brało udział prawie 300 wolontariuszy.

Zaangażowanie mieszkańców Zabrza w tak szlachetną akcję cieszy, nie każdy jednak wie, że to właśnie do naszego miasta trafił sprzęt medyczny zakupiony po I edycji wydarzenia.

Pierwszy finał WOŚP zorganizowano w 1993 roku, miał on o wiele bardziej, niż dziś, kameralny charakter. Pomimo tego, zebrano wówczas 1,5 mln dolarów. Dzięki tak dużym środkom nowoczesne wyposażenie medyczne można było przekazać nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (dla którego utworzono zbiórkę), ale także dla 10 innych oddziałów Kardiochirurgii na terenie Polski.


Jednym z beneficjentów pierwszego finału było Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Klinika Kardiochirurgii), które otrzymało wówczas 4 pompy oraz echokardiograf.

W następnych latach, w rezultacie zbiórek w trakcie 2., 3., 4. i 5. finału WOŚP, do placówki tej trafiały kolejne sprzęty. Były to m.in. pompy infuzyjne, inkubatory, defibrylator, a nawet narzędzia chirurgiczne.

Po II edycji wydarzenia aparatura medyczna została przekazana również do Kliniki Hematologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. Prof. S. Szyszko w Zabrzu. Zakupiono wówczas infuzyjne pompy objętościowe oraz analizator hematologiczny. Rok później Klinika dostała mikroskop.

Łącznie od 1993 roku zabrzańskie placówki otrzymały od Fundacji WOŚP sprzęt medyczny za kwotę 9,86 mln złotych.

Urządzenia stanowią wyposażenie przede wszystkim oddziałów zajmujących się leczeniem noworodków i dzieci. Aby sprawdzić, gdzie konkretnie trafiły, wystarczy zajrzeć na stronę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – tam w zakładce “Sprzęt w Twoim mieście”, po wybraniu miasta Zabrze, wyświetlone zostaną wszystkie przekazane tutejszym ośrodkom leczniczym darowizny.

(żms)
fot. zdj. poglądowe/arch. UM Gliwice