Zabrzańska Noc Muzeów obfitowała w atrakcje. Podświetlony Schenkuś, warsztaty, wystawy i Noc Pucharów

Noc Muzeów już za nami. W weekend naszym mieście odbyły się liczne wydarzenia. Podobnie, jak w ubiegłych latach, nie były to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też przestrzenie na co dzień niedostępne, np. parowóz Schenkuś czy Arena Zabrze.

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos ukazał swoje dawne oblicze. Muzyka, światło, para to elementy pokazu, który co roku przygotowuje firma dla mieszkańców Zabrza. W tym roku pokaz został wzbogacony o dodatkowy element tańca.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945.

Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

Noc Muzeów także świętowało Muzeum Miejskie, które zaprosiło na swoje dwie najnowsze wystawy. W ramach pierwszej z nich, w siedzibie Muzeum przy ul. Powstańców Śl. 3, odbyło się spotkanie członków Arsenalu Mikulczyce oraz kuratorskie zwiedzanie ekspozycji „Marzyciele”.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko spotkać się z gwiazdami mikulczyckiego klub, ale również wziąć udział w rozmowie z Krystianem Pudlo – jednym z założycieli klubu.

Natomiast w Galerii Café Silesia odbyły się wernisaże wystaw: „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” oraz „Kruche Światy”. Po pierwszej z nich oprowadzali kuratorzy – Renata Skoczek z IPN i Piotr Hnatyszyn z Muzeum Miejskiego w Zabrzu, po „Kruchych światach” zaś dr Marzena Kotyczka z Muzeum Miejskiego.

Oprócz tego odbyły się warsztaty robienia podkładek pod kubek na szydełku, zdobienia ceramiki, pokaz techniki robienia witraży w wykonaniu Aleksandry Kajewskiej oraz pokaz archiwalnych filmów dotyczących Romualda Nowaka ze zbiorów Michała Wiejaka z grupy 18-Obsydian.

W tym roku do obchodów Nocy Muzeów dołączył również Górnik Zabrze otwierając swoje przestrzenie dla zwiedzających. Noc Pucharów odbyła się dzień wcześniej, czyli 19 maja, w przededniu ostatniego w tym sezonie meczu w roli gospodarzy.

Noc Pucharów była tematycznym zwiedzaniem niedostępnych na co dzień przestrzeni Areny Zabrze. W rolę przewodników wcielili się: Bartek Perek, Konrad Kołakowski i Wiktoria Gubała. Uczestnicy mieli okazję posłuchać wiele o historii klubu, zwycięstwach, pucharach i trofeach, które w swojej kolekcji posiadają Trójkolorowi.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki