Zabrzańska Biblioteka nagrodzona medalem. To najcenniejsze w Polsce wyróżnienie

fot. UM Zabrze

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu otrzymała najcenniejsze w Polsce wyróżnienie – Medal Bibliotheca Magna Perennisque. Odznaczenie to przyznawane jest od 1995 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Nagradzane są nim placówki za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju krajowego bibliotekarstwa i promowania czytelnictwa w społeczeństwie.

Zabrzańska biblioteka aktywnie działa na rzecz rozpowszechniania wartości literackich i krzewienia wśród Polaków zamiłowania do książek. Na przestrzeni lat placówka zrealizowała mnóstwo projektów promujących czytelnictwo.


W samym 2020 zorganizowała trzy takie przedsięwzięcia: „Książka na piątkę, znakomity początek rozdanie IV”, „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami” oraz „Vive la France”.

Dodatkowo Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu obchodziła w zeszłym roku siedemdziesięciopięciolecie działalności. Z tej okazji placówka wydała jubileuszową publikację pod redakcją Tomasza Iwasiowa zatytułowaną “Obecność słowa w Zabrzu”. Jej tematem nie była tylko historia zabrzańskiej książnicy, ale też sama kultura literacka miasta od czasów międzywojennych.

Medal Bibliotheca Magna Perennisque to nie jedyne wyróżnienie przyznane w ostatnim czasie bibliotece w Zabrzu. W grudniu 2020 minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył książnicę honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Więcej na ten temat można przeczytać na: www.rynek-ksiazki.pl.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze