Z przewodnikiem w świątyniach, na cmentarzach… Europejskie Dni Dziedzictwa

Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem: ?Gdzie duch spotyka się z przestrzenią ? świątynie, arcydzieła, pomniki?, na wzór lat ubiegłych będzie można z przewodnikiem poznać dzieje cmentarzy, świątyń, kapliczek, krzyży czy figur przydrożnych.

W najbliższą niedzielę, 11 września, z przewodnikami ? Dariuszem Walerjańskim i Dariuszem Kubieńcem ? będzie można wybrać się na cmentarz żydowski i ewangelicki i poznać historię tych miejsc.
Dzieje obu nekropolii łączy osoba pruskiego hrabiego, tytularnego pana Tarnowskich Gór, magnata przemysłowego Guido Henckela von Donnersmarcka. Podczas oprowadzania po cmentarzach odkryte zostaną dzieje osób na nich pochowanych ? od założycieli przez twórców gmin żydowskiej i ewangelickiej, po postaci zasłużone dla miasta i ciekawostki związane z religijnymi tradycjami.
Wstęp wolny. Zwiedzanie będzie się odbywało w trzech turach (maksymalnie po 30 osób). Zbiórki chętnych zaplanowano ok. godz. 11.00, 13.00 i 15.00. przy bramie wejściowej na parafialny cmentarz ewangelicki przy ul. Cmentarnej 13 (kontakt z organizatorami pod nr. tel.: 697-719-827).

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wykład Ryszarda Szopy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pn. ?Zabrzańskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne?. Prelekcja, którą odbędzie się 15 września o godz. 17.30 w Galerii Café Silesia, otwiera powakacyjny cykl Spotkań czwartkowych w Muzeum. Wstęp wolny

W ramach 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się też Rajd Rowerowy pn. ?Wolnostojące figury świętych?. Na kolejny wspólny rajd zapraszają: Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz Zabrzańska Masa Krytyczna. Trasa rajdu została zainspirowana tematem tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim są bowiem znajdujące się w przestrzeni Zabrza figury świętych, związane z nimi historie, legendy i ważne wydarzenia z życia miasta. Udział jak zawsze jest bezpłatny ? wystarczy sprawny rower i ciekawość.
Rajd odbędzie się w sobotę – 17 września – zbiórka o godz. 11.00 na Placu Wolności w Zabrzu.

Dla tych, którzy chcieliby poznać historię starego cmentarza zabrzańskiego założonego w 1899 r. przy ul. Wolności/Staromiejskiej, zwiedzanie zaplanowano 18 września. Po tej nekropolii oprowadzać będzie Kamil Włoczek. W programie także wykład o historii obiektu oraz prezentacja planów jego rewitalizacji. Miejsce zbiórki to plebania parafii św. Andrzeja przy ul. Wolności 196. Przewidziano cztery tury ? godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.

24 września wraz z Muzeum Miejskim w Zabrzu będzie można zwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach, poznać historię tego obiektu oraz obejrzeć jego najcenniejsze zabytki.
W programie:
– prezentacja pochodzącego z XVI w. dzieła sztuki sakralnej ? obrazu Matki Bożej Biskupickiej;
– prezentacja organów firmy Gebrüder Rieger, w tym koncert muzyki organowej;
– zwiedzanie podziemi kościoła, gdzie zostanie udostępniona krypta Ballestremów, fundatorów kościoła;
– zwiedzanie pobliskiego cmentarza;
– wystawa sprzętów, szat liturgicznych, ksiąg i dokumentów parafialnych.
Dostępne będę również publikacje, związane z historią Biskupic, najstarszej dzielnicy Zabrza.

Zapraszamy do odkrywania tajemnic z przeszłości, poznawania naszego dziedzictwa kulturowego i dorobku minionych pokoleń.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, promująca zabytki. To największy na kontynencie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzenia szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. W Polsce pierwsze imprezy w ramach EDD odbyły się już w 1993 r., a od 2007 r. mają charakter masowy.