Wyższe wynagrodzenia pracowników zabrzańskich bibliotek. To efekt działań związkowców

Pod koniec miesiąca pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu otrzymają wyższe wynagrodzenia za kwiecień wraz z wyrównaniem podwyżek za marzec – poinformowała Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

Stawki zasadnicze osób zatrudnionych w tej instytucji, w zależności od zajmowanego stanowiska, wzrosły o kwoty wynoszące 300 i 600 zł brutto – czytamy na stronie NSZZ.

600 zł brutto podwyżki otrzymali pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych. Jak wyjaśnia Krystyna Suchanek, przewodnicząca „Solidarności” w MBP w Zabrzu, zróżnicowanie wysokości podwyżek było konieczne ze względu na spłaszczenie zarobków.

W wyniku podwyższania płacy minimalnej wynagrodzenia ukształtowały się na zbliżonym poziomie, co było krzywdzące dla pracowników merytorycznych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i rodziło napięcia oraz konflikty

– mówi.

Zaznacza, że o poprawę zarobków w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu związkowcy z „Solidarności” zabiegali od wielu miesięcy. Negocjacje w tej sprawie były prowadzone, najpierw z dyrekcją placówki, a następnie z władzami miasta. Decydujące okazały się rozmowy zorganizowane 7 marca w Urzędzie Miasta Zabrze z udziałem dyrektorów poszczególnych instytucji kultury działających w mieście oraz związkowców. W ich trakcie padły zapewnienia dotyczące wzrostu wynagrodzeń, które następnie zostały zrealizowane.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani. Na te podwyżki pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu czekali od dłuższego czasu – mówi przewodnicząca „Solidarności” w zabrzańskiej bibliotece. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu zatrudnionych jest 60 pracowników.

(żms)/NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski Zarząd Regionu (aga)