Wycieczka po osiedlu Ballestrema w ramach projektu “Familoki”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

W najbliższą niedzielę można zwiedzić osiedle Ballestrema w ramach projektu “Familoki”. Podczas wycieczki, która rozpocznie się o godzinie 15:00, uczestnicy poznają najbardziej urokliwą kolonię patronacką w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnica.

Osiedle robotnicze w Rokitnicy było jednym z najnowocześniejszych kolonii patronackich w Europie na początku XX wieku. Kompleks został stworzony przez hrabiego Franciszka von Ballestrema, jako odpowiedź na problemy mieszkaniowe pracowników jego kopalni węgla kamiennego Castellengo. Projekt osiedla wykonał pochodzący z Berlina Hans von Poellnitz. Architekt nadał mu wiejski charakter, ale zespół miał przewyższać standardem inne kolonie robotnicze.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wycieczka potrwa około dwóch godzin. Miejscem spotkania uczestników będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 31, przy ul. Jordana 7.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni o obowiązkowe zachowanie dwumetrowych odstępów.


Organizatorem projektu “Familoki” jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje czternaście wycieczek. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.
(żms)/UM Zabrze
fot. scr. Google Maps