Wodny plac zabaw na osiedlu Janek rozpoczyna działanie. Pluskadełko ruszy zaraz po Dniu Dziecka

Mamy dobrą wiadomość dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W piątek, 2 czerwca o godzinie 13:00, otwarty zostanie pierwszy w Zabrzu wodny plac zabaw. Zlokalizowany na osiedlu Janek obiekt, pod koniec kwietnia przeszedł pozytywnie pierwsza próbę techniczną instalacji.

Przypomnijmy, że inwestycja ta pochłonęła 2,5 mln zł, z czego miasto pozyskało 90 proc. dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Będzie kolejny taki obiekt w Zabrzu

Będzie to pierwszy w Zabrzu wodny plac zabaw, ale nie ostatni. Kolejny taki obiekt ma powstać w rewitalizowanym Parku Hutniczym, usytuowanym w centrum naszego miasta. Koszt wykonania placu zabaw z dostępem dla osób niepełnosprawnych wynosi blisko 1,5 mln zł.

Przypomnijmy, że Park Hutniczy – najstarszy w mieście, powstał przy hucie Donnersmarcka w 1885 roku – zostanie zrewitalizowany. Inwestycja sfinansowana zostanie przede wszystkim ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego – w kwocie ponad 15 mln złotych, a także z budżetu państwa. Co się zmieni? W parku pojawi się mała architektura (pergole, ławki, siedziska, leżaki, kosze na śmieci, kosze do segregacji, budki dla ptaków i owadów, tablice informacyjne, stojaki na rowery, a nawet miejsca do grillowania), skate park i wspomniany już wodny plac zabaw, a także siłownia „pod chmurką” czy wybieg dla psów.

W parku wybudowany zostanie budynek sanitarno-socjalny – wraz z niezbędną infrastrukturą. Dotychczasowe nawierzchnie asfaltowe i betonowe zostaną usunięte, zaś w ich miejsce powstaną nowe ścieżki i place. W ramach inwestycji powstanie także oświetlenie, powstaną instalacje wodociągowa, sanitarna, energetyczna, a także technologiczna dla wodnego placu zabaw.

(żms)/UM Zabrze
fot. Małgorzata Mańka-Szulik (FB)