Wielkie piłkarskie derby w Zabrzu już w piątek. Mecz odbędzie się bez kibiców gości

Już w piątek (15 września) – 122. Wielkie Derby Śląska i długo wyczekiwane starcie Trójkolorowych z Ruchem Chorzów. Pierwszy gwizdek tego spotkania już o 20:30 na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla.

Na ten dzień kibice zarówno Górnika Zabrze, jak i Ruchu Chorzów czekali bardzo długo. Po 7 latach przerwy, Wielkie Derby Śląska zostaną rozegrane w ramach rozgrywek PKO BP Ekstraklasy. Dodajmy, że Trójkolorowi zmierzą się z Niebieskimi – 122 raz w historii.

O samych derbach można by pisać bardzo długo… Samo określenie „Wielkich Derbów Śląska” zostało użyte po raz pierwszy przez prasę przy okazji meczu z 1957 roku. Dodajmy, że na przestrzeni 121 wspólnych rywalizacji Górnik zanotował 47 zwycięstw, a Ruch – 34. Pierwszy mecz ligowy datuję się z kolei na 18 marca 1956 roku. Wówczas zabrzanie zwyciężyli 3:1.

Pozostając przy ciekawostkach, warto odnotować, że we wszystkich dotychczasowych spotkaniach padło 301 bramek. Jeśli chodzi o występy, to rekordzistom pod tym względem jest Zygfryd Szołtysik (39 mecze w WDŚ, co daje 4540 minut). W przypadku Ruchu – Antoni Nieroba (38 meczów w WDŚ, co daje 3420 minut).

Przenosząc się do czasów teraźniejszych, należy wspomnieć o aktualnej sytuacji obu klubów w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Piątkowi goście plasują się na 14. miejscu z dorobkiem 6 „oczek”.

Identycznie wygląda sytuacja punktowa Górników, którzy są na 16. miejscu. Dodajmy, że przed wrześniową przerwą reprezentacyjną jeden, jak i drugi zespół zanotował remisy (Górnik zremisował na wyjeździe z Lechem Poznań 1:1, a Ruch zremisował w Gliwicach ze Stalą Mielec, również 1:1).

Podczas środowej, wspólnej konferencji prasowej na Arenie Zabrze trenerzy podkreślali wielką rangę zbliżających się derbów. – Myślę, że nikt z nas nie dostał tego za darmo, trzeba było sobie na to zapracować latami. Piątkowy mecz może przebiegać nie tak, jak sobie to zaplanujemy […] Zdajemy sobie sprawę, że gramy przeciwko drużynie, która będzie posiadać jednego zawodnika więcej. Trybuny będą na pewno niosły gospodarzy i będzie to czynnik mający spore znaczenie – powiedział szkoleniowiec Ruchu, Jarosław Skrobacz.

Wydaje mi się, że sytuacja w tabeli nie ma żadnego znaczenia. Na pewno każdy z zawodników, który wyjdzie na murawę, nie będzie o tym myślał. Nie chciałbym, aby to był mecz walki. Liczę na spotkanie pełne okazji i emocji dla kibiców, bo przecież zainteresowanie jest ogromne – oznajmił z kolei trener Trójkolorowych, Jan Urban.

Przed rywalizacją z Ruchem warto odnotować, że wszyscy zawodnicy Górnika trenują już z pełnym obciążeniem. Dotyczy to również powracającego po kontuzji Filipe Nascimento.

Sędzią głównym piątkowych 122. Wielkich Derbów Śląska będzie Tomasz Musiał z Krakowa. Jego asystentami będą Sebastian Mucha oraz Marcin Ciepły. Sędzią technicznym będzie Piotr Szypuła. Za działanie wozu VAR odpowiedzialni będą z kolei Tomasz Kwiatkowski i Michał Obukowicz. Początek spotkania w piątek, 15 września o godzinie 20:30 na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla. Telewizyjną transmisję „na żywo” przeprowadzi stacja CANAL+ Sport/CANAL+ Online.

Ostatnie 5 meczów Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów:

01.09.2022, Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 0:1.
21.02.2016, Górnik Zabrze – Ruch Chorzów 0:2.
13.09.2015, Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 1:0.
06.04.2015, Górnik Zabrze – Ruch Chorzów 2:2.
04.10.2014, Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 1:2.

Na meczu w Zabrzu zabraknie fanów Ruchu – sektor gości na stadionie Górnika nadal pozostaje zamknięty z powodu przebudowy. Dlatego klub „Niebieskich” razem z marką Betclic, przygotowuje Strefę Kibica na własnym stadionie przy ul. Cichej w Chorzowie.

(mat. Górnik Zabrze, Betclic)