Zabrze, Ruda Śląska, Przyszowice i Gierałtowice to miejscowości, w których niebawem mogą rozpocząć się ekspertyzy obwałowań na przebiegu rzeki Kłodnicy. To jedno z zadań realizowanych przez Wody Polskie po powodzi, jaka przeszła przez wiele polskich miast we wrześniu 2024 roku.
Celem działania jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców zlewni rzek Wisły i Odry.
– Usuwamy powstałe wyrwy brzegowe, odtwarzamy ubezpieczenia i remontujemy uszkodzone obiekty hydrotechniczne. Ogłaszamy także kolejne postępowania przetargowe na realizacje zaplanowanych prac. Wśród nich znajdują się również działania jakie zostaną przeprowadzone w ramach sporządzenia ekspertyzy stanu obwałowania rzeki Kłodnicy na terenie Nadzoru Wodnego w Gliwicach. Obecnie trwa proces wyłaniania wykonawcy przedmiotowych robót – informują Wody Polskie RZGW Gliwice.
Zadanie, o którym mowa, zostało podzielone na 4 części, w zakresie których przewidziano do realizacji:
- Wykonanie ekspertyzy stanu lewostronnego obwałowania rzeki Kłodnicy w km 57+590-57+900 w miejscowościach Zabrze, Przyszowice i Gierałtowice (Część 1);
- Wykonanie ekspertyzy stanu prawostronnego obwałowania rzeki Kłodnicy w km 57+072÷57+406 w miejscowościach Zabrze, Przyszowice i Gierałtowice (Część 2);
- Wykonanie ekspertyzy stanu prawostronnego obwałowania rzeki Kłodnicy w km 57+671-57+801 w miejscowości Zabrze (Część 3);
- Wykonanie ekspertyzy stanu prawostronnego obwałowania rzeki Kłodnicy w km 63+224÷63+616 w miejscowości Ruda Śląska (Część 4).
Ekspertyza ma na celu określenie stanu technicznego obwałowania, narażonego na działanie wód powodziowych we wrześniu 2024 r., i tym samym wpływu na stan bezpieczeństwa konstrukcji oraz użytkowania obiektu. W ramach działań przeprowadzone zostaną pomiary geodezyjne, a także pomiary geotechniczne i geofizyczne podłoża i korpusu wału ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie zaobserwowano przesiąki podczas powodzi z września 2024 r.
– Wykonana zostanie również ocena stateczności korpusu wału, badania budowli wałowych oraz inwentaryzacja i ocena stanu technicznego piezometrów na odcinku obwałowania w km rzeki 57+072-57+406. W zakresie przedmiotowego dokumentu wykonawca został zobowiązany również do przygotowania zestawienia wyników badań i pomiarów wraz z wnioskami oraz wytycznymi, które wskazywać będą na ewentualne konieczne do podjęcia działania zmierzające do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości – dodają Wody Polskie.
Termin realizacji zadania został określony na maksymalnie 70 dni od daty podpisania umowy, a planowany koszt wykonania prac wynosi 340 tys. zł.
(żms)/Wody Polskie Gliwice