W Zabrzu powstanie pomnik profesora Religi. Gipsowy model odlewu wykona Krzysztof Nitsch

Na skwerze na zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich stanie pomnik profesora Zbigniewa Religi. We wtorek w zabrzańskim Ratuszu podpisana została umowa na wykonanie gipsowego modelu w skali 1:1, poprzedzającego odlanie figury z brązu.

Profesor Zbigniew Religa to postać wielkiego formatu, prekursor polskiej transplantologii. Razem z prof. Franciszkiem Kokotem, dr. Lili Goldstein, prof. Stanisławem Pasykiem i prof. Bożeną Hager-Małecką, prof. Religa skutecznie przyczynił się do wzmocnienia wizerunku miasta Zabrze jako istotnego ośrodka medycyny. Właśnie dlatego ten honorowy obywatel Zabrza zostanie upamiętniony poprzez wzniesienie pomnika na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy swojego imienia z ulicą Powstańców Śląskich – poinformowała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik w mediach społecznościowych.

To ważne dzieło zostanie utworzone przez światowej sławy rzeźbiarza, urodzonego w Zabrzu prof. Krzysztofa Nitscha

– dodała prezydent Zabrza.

Profesor Religa, pionier polskiej kardiochirurgii urodził się 16 grudnia 1938 r. w Miedniewicach. Swoją karierę medyczno – naukową rozpoczął w Warszawie, natomiast w 1983 r. został powołany na stanowisko docenta Instytutu Kardiologii w Zabrzu. Rok później objął funkcję kierownika Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.

W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1991 r. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Za swoje osiągnięcia Profesor otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień.

W 2007 roku w ramach plebiscytu, organizowanego podczas obchodów jubileuszu nadania praw miejskich Zabrzu, mieszkańcy uznali Profesora za Najwybitniejszego Zabrzanina.

W grudniu 2008 r. Prezydent Lech Kaczyński przyznał najsłynniejszemu polskiemu kardiochirurgowi najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Kilka miesięcy później, w marcu 2009 roku prof. Religa zmarł. Był pierwszym Honorowym Obywatelem Zabrza.

(żms)/UM Zabrze
fot. Małgorzata Mańka Szulik (FB)