Uszkodzenie gazociągu w centrum Zabrza. Ewakuowano blisko 300 osób, ulica była zamknięta

Podczas prac prowadzonych na ulicy Wolności uszkodzony został gazociąg. W związku z zagrożeniem zapłonu stężonego gazu ewakuowano ponad 280 osób, ulica Wolności była zamknięta.

Do zdarzenia doszło przed południem w czwartek, 9 listopada. – Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Zabrzu otrzymało informację o wycieku gazu z rurociągu w centrum miasta. Na miejsce zadysponowano 8 zastępów z JRG Zabrze – informuje mł. bryg. Wojciech Strugacz z PSP Zabrze.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że podczas wykonywania prac ziemnych doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia. Kierujący Działaniami Ratowniczymi natychmiast podjął decyzję o ewakuacji sąsiednich obiektów. Z dwóch budynków administracyjno-biurowych oraz budynku mieszkalnego ewakuowano w sumie ponad 280 osób

– dodaje.

Równocześnie strażacy prowadzili działania prowadzące do ograniczenia skutków wycieku poprzez sprawienie kurtyn wodnych. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji nie doszło do zapłonu stężonego gazu.

Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe zamknęło główny zawór gazu. Po zniwelowaniu zagrożenia, użytkownicy obiektów mogli powrócić do budynków, z których zostali ewakuowani – dodaje Strugacz. W zdarzeniu udział brało w sumie 20 strażaków. Kierującym działaniami ratowniczymi był Komendant Miejski PSP w Zabrzu, st. bryg. Tomasz Bajerczak.

(żms)/PSP Zabrze
fot. PSP Zabrze