Trwa renowacja pomnika Braci Górniczej. Prace z dofinansowaniem z ministerstwa kultury

Charakterystyczny dla naszego miasta monument – pomnik Braci Górniczej (dawny Pstrowski) usytuowany przy ul. 3 Maja – przechodzi właśnie renowację.

Jej głównym celem jest przywrócenie pełnych walorów technicznych i estetycznych dziełu wybitnego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego i zapewnienie jego przetrwania poprzez przeprowadzenie specjalistycznych prac konserwatorskich. Z pewnością nie tylko poprawi to jego stan, ale też zapewni, że cieszyć będzie swoim widokiem kolejne pokolenia.

Obecnie pomnik Braci Górniczej stanowi ważny element w przestrzeni publicznej miasta głównie ze względu na fakt, iż służy podtrzymywaniu pamięci związanej z górniczym dziedzictwem.

– Silną pozycję naszego miasta przez lata swoją ciężką i niebezpieczną pracą budowali górnicy. Dlatego w trosce o zachowanie Ich pamięci przystępujemy do modernizacji pomnika Braci Górniczej przy ul. 3 Maja – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.


Prace dofinansowane zostały ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wartość dofinansowania: 80 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji: 95 tys. zł.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze