Trwa budowa nowych bloków przy ul. Żywieckiej. Powstanie 36 mieszkań, metraż do 75 m kw.

W Zabrzu budowane są trzy kolejne budynki mieszkalne przy ul. Żywieckiej. Od 2013 r. miasto wraz z Międzygminnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego (MTBS) rozbudowuje osiedle, w ramach którego powstało dotąd siedem obiektów.

Przy ul. Żywieckiej trwa budowa trzech obiektów o łącznej powierzchni mieszkaniowej 2171,8 m2. Dzięki wartej ponad 12 mln zł (12 325 150 mln zł) inwestycji powstanie 36 nowych lokali. Planowany termin zakończenia zadania to trzeci kwartał 2022 r.

W grudniu ubiegłego roku przy ul. Żywieckiej 25 klucze do mieszkań odebrali lokatorzy najnowszego pośród gotowych już budynków. Do tej pory na osiedlu powstało łącznie siedem obiektów, w których zamieszkało 90 rodzin.

Rozbudowa osiedla realizowana jest dzięki udziałowi finansowemu Miasta Zabrze, finasowaniu zwrotnemu z Banku Gospodarstwa Krajowego, partycypacji przyszłych lokatorów oraz Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o.


Jeden z nowych trzykondygnacyjnych budynków będzie miał 16 mieszkań (w metrażach od 48,94 m 2 do 69,83 m 2), w tym 6 mieszkań dwupokojowych i 10 mieszkań trzypokojowych. Natomiast dwa pozostałe po 10 mieszkań (w metrażach od 55,15 do 74,95 m 2) w tym po 9 mieszkań dwupokojowych i po 1 mieszkaniu trzypokojowym.

Zgodnie z projektem, na poziomie parteru oprócz lokali mieszkalnych przewidziano pomieszczenia techniczno-gospodarcze (komórki lokatorskie, wózki, rowery, suszarnie, pomieszczenia techniczne).

Budownictwo w formule TBS cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego we współpracy z władzami Zabrza konsekwentnie rozwijamy osiedle przy ul. Żywieckiej. W celu dalszego zwiększenia jego atrakcyjności planujemy rozbudować plac zabaw i utworzyć dodatkową infrastrukturę rekreacyjną – mówi prezes zarządu MTBS sp. z o.o. Franciszek Paśmionka.

Aktualnie spośród 36 lokali mieszkalnych jeszcze 5 wolnych mieszkań. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej MTBS.

Miasto buduje mieszkania

Warto przypomnieć, że tylko w ub. roku przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM TBS wybudowało Osiedle Trocera. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań. Koszt inwestycji wyniósł około 15 mln zł, z czego 50% Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

Oprócz tego w 2020 roku w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze