Torowisko w Biskupicach (prawie) gotowe. Wróciły połączenia tramwajowe z Zabrza do Bytomia

fot. UM Zabrze

Remont torowiska w Biskupicach dobiega końca. Już teraz uruchomiono połączenia tramwajowe pomiędzy Zabrzem a Bytomiem. Linia nr 2 kursuje na trasie Gliwice Zajezdnia-Bytom Plac Sikorskiego, a linia nr 5 na trasie Zaborze Pętla-Bytom Plac Sikorskiego.

Wprowadzona została też korekta rozkładów jazdy linii nr 1 i nr 4 mająca na celu utrzymanie wzajemnej koordynacji kursowania na wspólnych odcinkach trasy. Równocześnie zawieszono kursowanie autobusowej komunikacji zastępczej T-5 oraz obsługę przystanku Biskupice Ziemska nż 01t i 02t.

Ruch tramwajów przywrócono, nie jest to jednak jednoznaczne z zakończeniem prac.

Wykonawca ma jeszcze sporo do zrobienia. Jednym z takich elementów jest przystanek Biskupice Ziemska [nż], którego obsługa na razie będzie zawieszona z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych prac drogowych. Wszystko jednak zmierza w dobrą stronę i liczymy, że prace zakończą się zgodnie z przyjętym terminem – zaznacza Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A..


Zgodnie z planem kończyć będziemy jeszcze pewne prace drogowe, których finisz spodziewany jest w ciągu kilku najbliższych tygodni

– dodaje Grzegorz Leszczyński, prezes spółki KZN Rail, Generalnego Wykonawcy inwestycji.

– Pracując nad infrastrukturą tramwajową przyznajemy najwyższy priorytet temu, by modernizacje jak najmniej dotykały mieszkańców i na możliwie najkrócej ograniczały ruch tramwajów. Dlatego w trakcie tej budowy stosowaliśmy rozjazdy nakładkowe, by utrzymać ruch od strony Zabrza. I dlatego jestem dumny, że udało się tak szybko przywrócić pełny zakres przejazdów tramwajowych dla mieszkańców na całym zmodernizowanym odcinku – dodaje Leszczyński.

Generalny Wykonawca prac, zgodnie z zapisami umowy, powinien zakończyć prace do połowy kwietnia. Wartość robót określona w umowie to niespełna 14,5 mln zł netto.

(żms)/Trawmwaje Śląskie S.A., UM Zabrze
fot. UM Zabrze