To ostatnia chwila, by odwiedzić zabrzańskie placówki kultury. Od soboty zawieszą działanie

Fot. Kino Roma

W najbliższą sobotę, 20 marca, w życie wchodzą nowe obostrzenia, zgodnie z którymi ponownie zamknięte zostają teatry, kina, filharmonie, muzea czy też galerie sztuki. To więc ostatni dzień, kiedy możemy jeszcze odwiedzić te instytucje kultury.

Czekają na nas m.in. Teatr Nowy w Zabrzu, Filharmonia Zabrzańska oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu.

W Teatrze Nowym wystawiona zostanie najnowsza sztuka – “Stosunki prawne” w reżyserii Zbigniewa Stryja. Artyści: Dorota Rusek-Binowska oraz Andrzej Kroczyński, wystąpią na Scenie Kameralnej.


W kinie Roma na ostatni dzień przed wprowadzeniem obostrzeń zaplanowano trzy filmy: o godzinie 16:00 familijny film “Rocca zmienia świat”, o 18:00 kryminał “Jezioro dzikich gęsi”, a o 20:00 thriller “Tylko zwierzęta nie błądzą”.

“Witaj wiosno” to tytuł koncertu, na który już w najbliższy piątek zaprasza wszystkich melomanów Filharmonia Zabrzańska. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii przy ul. Park Hutniczy 7. Więcej na ten temat pisaliśmy tu (link).

Jeszcze tylko dzisiaj odwiedzić możemy również jedną z wystaw przygotowanych przez Muzeum Miejskie w Zabrzu.

W siedzibie placówki przy ul. Powstańców Śląskich 3 oglądać można wystawę prezentującą pamiątki i dokumenty dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód.

Na wystawie pt. “Zabrzańska Atlantyda. Zaborze – Kolonia B” zaprezentowane zostały pamiątki i dokumenty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz osób prywatnych, dotyczące zaborskiego osiedla robotniczego Kolonia B, powstałego pod koniec lat 60. XIX wieku przy kopalni Królowa Luiza Wschód. Kolonie patronackie stanowiły, wraz z zakładami pracy, pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci.

Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu enklaw. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta. O jednej z nich „Zaborze- Kolonia B”, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która zniknęła, traktuje właśnie najnowsza wystawa przygotowana przez pracowników Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Jej kuratorem jest Urszula Wieczorek.

(żms)/UM Zabrze
fot. Kino Roma