Sztuka napisana w oparciu o baśń. “Królowa Śniegu” wraca na deski Teatru Nowego w Zabrzu

fot. Paweł Janicki (UM Zabrze)

Na deski sceny Teatru Nowego w Zabrzu w najbliższą sobotę, 20 listopada, powróci spektakl „Królowa Śniegu”. Sztuka oparta na baśni H. Ch. Andersena zrealizowana została w autorskiej adaptacji Macieja Podstawnego oraz Doroty Kowalkowskiej.

Opowieść adresowana jest wprawdzie do wszystkich młodych widzów od 11. roku życia, ale twórcy – na co dzień kojarzeni z teatrem dla dorosłych – przekonują, że nowoczesny i widowiskowy język opowieści, muzyka Anny Steli i powaga, z jaką traktują nastoletniego widza, gwarantują, że „Królowa Śniegu” uwiedzie również dorosłych widzów i stworzy przestrzeń do rozmowy oraz spotkania na linii dziecko – dorosły, kobieta – mężczyzna, dobro – zło.

“Królowa Śniegu” to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu. Jest to historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie – i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór.


Za scenografię, kostiumy, projekcje i światło odpowiadali: Paula Grocholska i Marta Śniosek-Masacz. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Kasia Łacisz, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor (gościnnie), Jarosław Karpuk, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Urbanowicz oraz Marian Wiśniewski.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł Janicki