Strajk Kobiet Zabrze: “Tym krajem rządzą obłąkani ludzie. Pełni nienawiści”. Zabrzanie protestowali

Podczas środowego protestu kobiet w Zabrzu uczestniczki i uczestnicy połączyli performance taneczny, projekcje plakatów strajkowych z muzycznym występem na żywo. W tym czasie premier Morawiecki uzasadniał w Sejmie wstępne zawetowanie unijnego budżetu.

Protest kobiet, który początkowo wymierzony był przeciwko orzeczeniu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej, od dłuższego czasu ma charakter antyrządowy.

Unosi się nad nami “ciężki dym”, zaczyna być coraz trudniejszy do zniesienia. METRO ekipa taneczna wykonała performance, który wyzwala emocje. Tańczymy na Waszą nienawiść! Wczoraj na ulicach Warszawy doszło do użycia gazu wobec protestujących. Nam zabroniono zająć ulicę. Zaczynają nas tłumić – podsumowuje Strajk Kobiet Zabrze w internetowym wpisie.


Wychodzimy na ulicę dlatego że tym krajem rządzą obłąkani ludzie. Pełni nienawiści. Zmieniają sądownictwo, stworzyli Izbę Dyscyplinarną dla sędziów, popsuli Trybunał Konstytucyjny, zniszczyli Szkołę, zakazują edukacji sexualnej, bratają się z Ojcem Rydzykiem i Narodowcami, robią z nas podwładne, nic nie znaczące istoty. Wraz z Ordo Iuris chcą zmusić nas do rodzenia martwych i chorych dzieci – kontynuuje zabrzański Strajk.

Ten kraj jest chory! Musimy o tym wciąż mówić, bo nas zniszczą, zniszczą naszą otwartość, naszą różnorodność, obrzydzą nam Unię Europejską i doprowadzą do Polexitu. NIE TAKIEJ POLSKI CHCEMY!

– zaznaczają protestujący.

Przypomnijmy, że podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło się w środę, 18 listopada, po dwutygodniowej przerwie w obradach, premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wstępnego zawetowania budżetu unijnego. Rządzący nie zgadzają się na powiązanie wypłat funduszy z procedurą zachowania praworządności. Wśród możliwych konsekwencji tego działania jest zablokowanie środków pomocowych przewidzianych dla Polski w związku z pandemią oraz uchwalenie budżetu UE z wyłączeniem Węgier i naszego kraju.

– Jeżeli nasi partnerzy nie zrozumieją, że my się nie zgadzamy na nierówne traktowanie państw, że kij w ręku będzie przeciw nam wykorzystywany, to rzeczywiście tego veta użyjemy. Mimo, że już teraz powiedzieliśmy, że się nie zgadzamy – mówił w środę premier z mównicy sejmowej.

Mówimy głośne tak dla Unii Europejskiej, ale mówimy głośne nie dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów. Chcemy zapewnić zdolność państwa polskiego do realizacji naszych działań i naszej wizji, a nie cudzej

– uzasadniał premier podczas posiedzenia Sejmu.

Na ulicach Warszawy odbywał się w tym czasie protest obywateli, który został brutalnie spacyfikowany przez licznie zgromadzone tam policyjne siły. Użyto gazu łzawiącego, a wśród protestujących ujawnili się nieumundurowani funkcjonariusze, którzy – według relacji uczestników wczorajszych wydarzeń – bili ich pałkami teleskopowymi.

(żms)
cytaty z premiera Mateusza Morawieckiego za twitter.com
fot. scr. youtube (Autorem nagrania wideo z wczorajszego wydarzenia w Zabrzu jest Marcel Garliński)

Kolejny protest w Zabrzu zaplanowano w sobotę. Będzie to strajk samochodowy. Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu w serwisie facebook.com (pod linkiem).