Sklepy otwarte, dwie handlowe niedziele. Szkoły nadal zdalnie. Rząd przedstawił plan

fot. WKS

Rząd ogłosił dzisiaj plan ograniczania rozwoju pandemii przy równoczesnym częściowym odmrożeniu gospodarki. Placówki handlowe, inne niż branża spożywcza, drogeryjna i farmaceutyczna, od następnej soboty (28.11) będą mogły wznowić działanie w ścisłym reżimie sanitarnym.

W grudniu zaplanowano też dwie niedziele handlowe – 13.12. i 20.12.

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy – argumentuje premier.


Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń – przekazuje Morawiecki.

Branże turystyczna, gastronomiczna, fitness i kulturalna pozostają zamknięte do 27 grudnia. Mają otrzymać rządowe wsparcie.

Dla branż objętych wciąż rygorami przygotowujemy kolejne daleko idące rozwiązania – jak wieloletnie kredyty inwestycyjne czy pokrywanie do 70% kosztów stałych, cały szereg innych, nowych rozwiązań adresowanych szczególnie do tych branż – zapewnia wicepremier Jarosław Gowin.

Edukacja na każdym poziomie począwszy od 1 klas szkół podstawowych do końca br. pozostanie zdalna. Ogłoszono też zmianę dotyczącą ferii szkolnych – w każdym z regionów kraju przypadną w jednym terminie – między 4 a 17 stycznia. Oznacza to w praktyce, że przerwa w szkołach rozpocznie się wraz z początkiem przerwy w edukacji związanej ze świętami Bożego Narodzenia.

Premier apeluje, by w okresie ferii, jak również w czasie świąt, ograniczyć wyjazdy oraz spotkania i pozostać w domu, w gronie najbliższej rodziny.

Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki – właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu – zaznacza Morawiecki.

(żms)
fot. WKS / arch. 24zabrze.pl
cytaty z premiera Mateusza Morawieckiego za twitter.com