Rząd zamyka szkoły, uczelnie wyższe i instytucje kultury. Minister Zdrowia: “To jest czas kwarantanny”

Podczas konferencji prasowej w środę Premier Mateusz Morawiecki przekazał informację o tym, że od 12 do 25 marca włącznie wszystkie przedszkola, szkoły oraz uczelnie wyższe na terenie kraju nie będą prowadzić zajęć dydaktycznych.

Władze podkreślają przy tym, że nie ma zagrożenia epidemiologicznego na terenie szkół.

My reagujemy szybciej od innych (krajów, red.) po to, aby minimalizować skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa po całej Polsce – mówił Premier.


Głos zabrał również Minister Zdrowia. – To jest czas kwarantanny właściwie naszego społeczeństwa, to jest czas, który powinniśmy spędzić w domu starając się nie zakazić innych osób – podkreślał Łukasz Szumowski. – Starajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas w domu – podkreślał szef resortu zdrowia.

Od 12 marca na dwa tygodnie zostają zawieszone zajęcia dydaktyczne, jednak do piątku szkoły i przedszkola będą pełniły funkcję opiekuńczą. Władze apelują jednak do osób, które mogą pozostawić dzieci w domu, o nie posyłanie ich do placówek. Rodzice najmłodszych podopiecznych (do 8 roku życia) mogą za okres opieki nad nimi skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Zamknięte instytucje kultury

Podczas środowej konferencji prasowej głos zabrał również minister kultury, Piotr Gliński. Przekazał, że na terenie całego kraju zawieszone zostanie działanie instytucji kulturalnych. Od czwartku zaprzestaną funkcjonowania opery, filharmonie, teatry, muzea, sieci kinowe, a także szkoły i uczelnie artystyczne.

(żms)