Rusza przebudowa torowiska w Mikulczycach. Wprowadzono zmiany w komunikacji tramwajowej

W naszym mieście rozpoczął się kolejny etap modernizacji torowisk tramwajowych. W ubiegły piątek podpisana została umowa z generalnym wykonawcą oraz rozpoczęły się prace w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce.

Zadanie pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego w Zabrzu od Pętli Mikulczyce do skrzyżowania ul. Mikulczyckiej z ul. Dygasińskiego łącznie z pętlą” obejmuje modernizację linii tramwajowej o łącznej długości około 3100 metrów torów.

W efekcie prowadzonego postępowania generalnym wykonawcą prac w Mikulczycach została wybrana firma NJN Damian Kłosek z Knurowa z ofertą opiewającą na około 22,6 mln zł netto.

Od ubiegłej soboty do odwołania wstrzymany został ruch tramwajów do Mikulczyc a linia nr 3 obsługiwana jest wagonami dwukierunkowymi, kursując na skróconej trasie: Makoszowy Pętla – Zabrze Pole Ludwik. Uruchomiona została także autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-3, kursując w relacji: Zabrze pl. Teatralny – Mikulczyce Zwrotnicza.


Zadanie pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego w Zabrzu od Pętli Mikulczyce do skrzyżowania ul. Mikulczyckiej z ul. Dygasińskiego łącznie z pętlą” jest jednym z elementów „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko–Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Tymczasowa organizacja komunikacji miejskiej

Od soboty, 20 listopada, w związku z rozpoczęciem prac związanych z przebudową torowiska tramwajowego, wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej.

W czasie trwania prac wprowadzone zostaną zmiany rozkładów jazdy na liniach:

 • Linia tramwajowa 2 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy związanego z zmianą zajezdni obsługujących tramwaje,
 • Linia tramwajowa 3 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy na trasie skróconej: Makoszowy Pętla – Zabrze Pole Ludwik,
 • Linia tramwajowa 4 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy związanego z zmianą taboru,
 • Linia tramwajowa 17 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy związanego z zmianą zajezdni obsługujących tramwaje,
 • Na tarasie Zabrze Plac Teatralny – Mikulczyce Zwrotnicza uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-3.

Trasa komunikacji zastępczej T-3:

 • kierunek Mikulczyce Zwrotnicza:
 • Zabrze Plac Teatralny 01 – Zabrze Gdańska 01 – Zabrze Mostostal 01 – Zabrze Przystankowa 01 – Mikulczyce Aleja Szczęście Ludwika 32 – Mikulczyce Tarnopolska 01 – Mikulczyce Plac Kroczka 01 – Mikulczyce Zwrotnicza 01

 • kierunek Zabrze Plac Teatralny:
 • Mikulczyce Zwrotnicza 01 – Mikulczyce Plac Kroczka 02 – Mikulczyce Tarnopolska 02 – Mikulczyce Aleja Szczęście Ludwika 31 – Zabrze Pole Ludwik 31 – Zabrze Przystankowa 30 – Zabrze Mostostal 02 – Zabrze Gdańska 02 – Zabrze Plac Teatralny 02 – Zabrze Plac Teatralny 01

  (żms)/UM Zabrze, ZTM