Rozpoczyna się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

fot. Kopalnia Guido

Rusza VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. W ramach tegorocznego wydarzenia odbędzie się m.in. premierowa emisja nieprezentowanego nigdy do tej pory wykonania monumentalnej VII Symfonii Siedem bram Jerozolimy pod dyrekcją samego Mistrza.

Koncert zarejestrowano 29 września 2017 roku, w trakcie wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu.

To spektakularne wydarzenie, zrealizowane w zjawiskowo zaaranżowanej świetlnie post-industrialnej scenerii niecki Sztolni Królowa Luiza, zgromadziło na festiwalowej scenie przeszło 200 wykonawców: 120-osobową orkiestrę (wyposażoną m.in. w dwa gigantyczne, stworzone przez Kompozytora tubafony), 90-osobowy chór oraz wspaniałych, blisko związanych z Profesorem solistów: Iwonę Hossę, Karolinę Sikorę, Annę Lubańską, Adama Zdunikowskiego i Piotra Nowackiego. W rolę recytatora wcielił się wybitny polski aktor Sławomir Holland. Przeżyjmy raz jeszcze to niezapomniane, poruszające muzyczne widowisko — tym razem przed ekranami komputerów lub telefonów.


W tym roku, z oczywistych, związanych z pandemią względów, wydarzenie przeniesie się do Internetu.Premierową emisję koncertu Siedem bram Jerozolimy zaplanowano już 30 grudnia (godz. 18:00).

Drugą propozycją festiwalową jest emisja online wyjątkowego, zrealizowanego specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji filmu muzycznego Agnus Dei / Baranku Bożyzarejestrowanego 170 i 320 metrów pod ziemią, w nastrojowych przestrzeniach Kopalni Guido, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jurka Dybała, z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego.

Program wydarzenia uświetniło poruszające prawykonanie utworu dedykowanego Patronowi Festiwalu pióra Joanny Wnuk-Nazarowej — Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu”, dokonane w kameralnie oświetlonym wnętrzu Sali Kompresorów. Premierowa emisja filmu — muzycznej impresji będącej hołdem złożonym Profesorowi przez jednych z najbliższych mu artystów, w tak istotnym dla niego i Festiwalu miejscu — odbędzie się już 28 grudnia o godzinie 18:00. Transmisję przewidziano w serwisie facebook.com oraz na stronie penderecki320.com. 

(żms)/UM Zabrze
fot. arch. Kopalnia Guido